8 عنصر استراتژی بازاریابی سئو در 2024

زمان مطالعه: 10 دقیقه 75 درصد از کاربران از صفحه اول نتایج جستجوی آنلاین فراتر نمی‌روند. این بدان معناست که اگر در رأس نتایج جستجو قرار نگیرید، ترافیک ارزشمند، سرنخ‌ها (مشتریان بالقوه) و درآمد خود را از دست خواهید داد. خوشبختانه یک استراتژی بازاریابی سئو قوی (SEO) به شما کمک می‌کند تا در صدر نتایج برای کلمات کلیدی مرتبط

8 عنصر استراتژی بازاریابی سئو در 2024
زمان مطالعه: 10 دقیقه

75 درصد از کاربران از صفحه اول نتایج جستجوی آنلاین فراتر نمی‌روند. این بدان معناست که اگر در رأس نتایج جستجو قرار نگیرید، ترافیک ارزشمند، سرنخ‌ها (مشتریان بالقوه) و درآمد خود را از دست خواهید داد. خوشبختانه یک استراتژی بازاریابی سئو قوی (SEO) به شما کمک می‌کند تا در صدر نتایج برای کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار خود قرار بگیرید.

همچنین عناصر استراتژی سئو مناسب به شما این امکان را می‌دهند که ترافیک ارزشمندتری را به سایت خود هدایت کنید.

در این مقاله قصد داریم به نکاتی در خصوص پلن‌ها و همچنین هشت عنصر یک استراتژی بازاریابی موفق سئو بپردازیم. پس همراه تکنویک باشید.

استراتژی بازاریابی سئو چیست؟

استراتژی بازاریابی سئو برنامه‌ای برای بهینه سازی سایت شما برای موتورهای جستجو است. ایجاد، پیاده سازی و حفظ استراتژی سئو می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند تا به رتبه بندی خوب، ترافیک و حتی تبدیل‌های ارگانیک برسید.

استراتژی بازاریابی سئو

8 عنصر مهم در استراتژی بازاریابی سئو

به هنگام ایجاد استراتژی بازاریابی سئوی مخصوص خود، باید بر روی عناصر زیر برای بهبود سئو و بازگشت سرمایه (ROI) خود تمرکز کنید:

 1. کلمات کلیدی مرتبط و طولانی
 2. محتوای سایت باکیفیت و عمیق
 3. وب سایت با لود سریع
 4. طراحی کاربرمحور
 5. طراحی واکنشگرا
 6. بهینه سازی جستجوی صوتی
 7. سئوی محلی
 8. تجزیه و تحلیل سئو

 

 1. کلمات کلیدی مرتبط و طولانی

اولین عنصری که باید به چک لیست استراتژی بازاریابی سئو خود اضافه کنید بر کلمات کلیدی تمرکز دارد.

اگر می‌خواهید کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار خود را در نتایج جستجو نشان دهید، باید آن کلمات کلیدی را در محتوای سایت، عنوان صفحات، توضیحات متا و موارد دیگر هدف قرار دهید.

برای اینکه بیشترین بهره را از استراتژی بازاریابی سئوی خود ببرید، باید روی هدف قرار دادن کلمات کلیدی مرتبط و طولانی تمرکز کنید.

کلمات کلیدی دم بلند (طولانی) شامل سه یا چند کلمه مانند «بهترین لوله کش در ستارخان، تهران» هستند. هنگامی که افراد کلمات کلیدی طولانی را جستجو می‌کنند، بهتر می‌توانید هدف جستجوی آنها را تشخیص دهید؛ دقیقاً همان چیزی که آنها به دنبالش هستند.

اگر کسی یک کلمه کلیدی کوتاه مانند «لوله کش» را جستجو کند، می‌تواند چندین معنی داشته باشد: لیستی از بهترین لوله کش‌های نزدیک خود، خدمات لوله کشی یا حتی مشاغل لوله کشی.

با این حال اگر کسی عبارت طولانی «بهترین لوله کش در ستارخان، تهران» را جستجو کند، واضح است که می‌خواهد با یک لوله کش برتر در منطقه ستارخان کار کند.

با هدف قرار دادن کلمات کلیدی طولانی، با سرنخ های واجد شرایطی که به احتمال زیاد مشتری می‌شوند ارتباط برقرار خواهید کرد.

نتایج سرچ کلمه لوله کشی ساختمان

برای یافتن کلمات کلیدی طولانی برای استراتژی سئوی خود، باید تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید. این تحقیق به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی مرتبط با سایت و مشتریان خود را پیدا کنید.

هنگامی که کلمات کلیدی طولانی خود را انتخاب کردید، آنها را به مکان‌های مهم سایت خود اضافه کنید. این ادغام به شما کمک می‌کند تا در نتایج جستجوی مرتبط برای آن کلمات کلیدی رتبه بگیرید.

با انتخاب کلمات کلیدی بلند مناسب، به سایت خود کمک می‌کنید در نتایج جستجوی مرتبط‌تری ظاهر شود و سرنخ‌های علاقه مند بیشتری را به سایت خود هدایت کنید. هنگامی که چک لیست استراتژی سئو خود را تهیه می‌کنید، حتماً تحقیق کلمه کلیدی طولانی را در لیست کارهای خود قرار دهید.

 1. محتوای سایت با کیفیت و عمیق

این یکی دیگر از عناصر کلیدی استراتژی بازاریابی سئو است. محتوای سفارشی سایت برای گرفتن رتبه در نتایج جستجو و کمک به سرنخ‌ها در مورد کسب‌وکار شما لازم است.

بازاریابی محتوا به شما این امکان را می‌دهد تا دانش و تخصص خود را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. این یک روش عالی برای تبدیل کسب‌وکار شما به یک مرجع است و در عین حال ترافیک ارزشمندی را به سایت شما هدایت می‌کند.

برای شروع تولید محتوا، باید یک سری موضوع و ایده داشته باشید. قصد شما این است که به موضوعات مرتبط با صنعت خود پایبند باشید و از تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید تا مطمئن شوید که ترافیک مناسبی به سایت شما هدایت می‌شود.

اگر آشپزی هستید که در مورد نحوه درست کردن پیتزا می‌نویسید، ترافیک مورد علاقه پیتزافروشی‌ها و نه نانوایی‌ها را افزایش خواهید داد.

تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند موضوعات جدیدی را برای پوشش پیدا کنید. این کلمات کلیدی به شما نقطه شروعی برای تولید محتوای ارزشمندی که مخاطبان شما به دنبال آن هستند می‌دهد.

هنگامی که موضوعات خود را انتخاب کردید، قالب‌های محتوایی مورد نظر خود را انتخاب کنید. محتوا در اشکال مختلفی از جمله ویدئو، وبلاگ، اینفوگرافیک، مقاله و کتاب الکترونیکی وجود دارد. شما از انواع این قالب‌ها استفاده می‌کنید تا مطمئن شوید محتوایتان همیشه تازه و هیجان انگیز است.

آموزش تولید محتوا برای سایت + 10 نکته طلایی

پس از انتخاب قالب، شروع به نوشتن محتوای خود کنید.

اگر نمی‌دانید در مقاله خود چه چیزی را پوشش دهید یا از کجا شروع کنید، می‌توانید با جستجوی سریع گوگل شروع کنید. جستجوی گوگل به شما این امکان را می‌دهد که ببینید چه نتایج دیگری برای این موضوع به دست می‌آید.

همچنین می‌توانید به بخش «افراد این سوالات را نیز می‌پرسند» نگاهی بیندازید تا ببینید مردم درباره این موضوع چه سؤالاتی می‌پرسند. این یک راه بسیار خوب برای الهام گرفتن جهت تولید محتوا است.

محتوای سایت با کیفیت و عمیق

هنگامی که محتوا تولید می‌کنید، حتماً قصد دارید آن را به طور مداوم و مرتب منتشر کنید. یک استراتژی بازاریابی موثر سئو شامل انتشار مداوم محتوا برای هدایت ترافیک به سایت شما است. این خواسته همیشگی شماست که در مقابل مخاطبان خود قرار بگیرید و آنها را وادار کنید تا کسب‌وکار شما را بررسی کنند.

هنگامی که سرنخ‌ها محتوای عمیق و باکیفیت شما را پیدا کردند، در سایت شما باقی می‌مانند تا اطلاعات کسب کنند و قدم بعدی را در کسب‌وکار شما بردارند. این زمان ماندگاری طولانی‌تر، سیگنال مثبتی به گوگل می‌دهد که سایت شما مرتبط و مفید است؛ و به نوبه خود رتبه شما را افزایش می‌دهد.

ایجاد کیفیت برای کسب و حفظ رتبه‌های برتر ضروری بوده و یکی از اجزای مهم استراتژی بازاریابی SEO شما است.

 1. وب سایت با لود سریع

83 درصد از کاربران انتظار دارند که وب سایت شما در سه ثانیه یا کمتر لود شود – و اگر اینطور نباشد، منتظر نمی‌مانند!

یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های سئو در بازاریابی دیجیتال، زمان بارگذاری سایت است. وقتی کاربران از سایت شما بازدید می‌کنند، می‌خواهند در لحظه به اطلاعات دسترسی پیدا کنند. اگر سایت شما برای بارگذاری مشکل داشته باشد، کاربران وب سایت شما را به نفع سایتی با بارگذاری سریع‌تر رها می‌کنند.

این اقدامات منجر به افزایش نرخ پرش سایت شما می‌شود. نرخ پرش بالا سیگنال منفی به گوگل می‌فرستد مبنی بر اینکه وب سایت شما به عبارت مورد جستجوی کاربر مرتبط نیست؛ یک وب سایت با لود کُند به رتبه سئو شما آسیب می‌زند.

بهترین ابزارهای تست سرعت سایت

برای جلوگیری از این اتفاق، باید بهبود زمان بارگذاری سایت را در استراتژی سئو خود بگنجانید.

می‌توانید از Google PageSpeed Insights برای ارزیابی سرعت بارگذاری فعلی سایت خود استفاده کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا بفهمید که آیا وب سایت شما به اندازه کافی سریع در دسکتاپ و موبایل بارگذاری می‌شود یا خیر. اگر نیاز دارید سایت خود را بهبود دهید، گوگل پیشنهاداتی در مورد چگونگی بهبود زمان بارگذاری سایت شما ارائه می‌دهد.

page speed insight
 1. طراحی کاربرمحور

وقتی صحبت از برنامه ریزی سئو می‌شود، طراحی متمرکز بر کاربر یکی از مهم‌ترین اجزای استراتژی بازاریابی سئو شما است.

هنگامی که زمان ماندگاری در سایت خود را افزایش می‌دهید، سیگنال مثبتی به گوگل ارسال می‌شود که وب سایت شما برای مخاطبان مرتبط و مفید است. طراحی متمرکز بر کاربر به شما کمک می‌کند تا مخاطبان خود را برای مدت طولانی‌تری در سایت خود نگه دارید.

اگر سایتی با طراحی خوب دارید که استفاده از آن برای مخاطبان آسان است، به احتمال زیاد در وب سایت شما باقی خواهند ماند. مخاطبان شما به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا خواهند کرد که باعث می‌شود مدت بیشتری در صفحه شما درگیر شوند.

اما چگونه می‌توانید یک تجربه کاربری مثبت در سایت خود ایجاد کنید؟

اولین قدم ایجاد مسیری است که استفاده از آن برای مخاطبان شما ساده باشد. مردم نمی‌خواهند برای یافتن اطلاعات در سایت شما با مشکل مواجه شوند. اگر استفاده از ناوبری خیلی سخت باشد، خطر از دست دادن سرنخ‌‎ها برای شما زیاد خواهید بود.

با استفاده از عناوین گسترده ناوبری خود را ساده‌تر کنید. این عناوین گسترده به شما این امکان را می‌دهند که دسته‌های متعددی را در زیر آنها ایجاد و سازماندهی کنید و به دنبال آن دسته‌های فرعی قرار دهید. این سازماندهی، سایت شما و یافتن اطلاعات مورد نیاز را برای مخاطبان آسان‌تر می‌کند.

یکی دیگر از راه‌های خوب برای بهبود تجربه کاربر، شکستن متن خود با تصاویر و هدر است. هدینگ‌ها به شما کمک می‌کنند اطلاعات خود را تجزیه کنید تا مخاطبان شما بتوانند به راحتی آن را بخوانند یا مرور کنند. علاوه بر این، تصاویر، اشکال و ویدیوها جذابیت بصری به متن شما می‌بخشند که باعث می‌شود محتوای شما برای مخاطبین جذاب‌تر شود.

این عناصر طراحی تنها تعدادی از ویژگی‌هایی هستند که می‌توانید برای ایجاد تجربه کاربری بهتر برای مخاطبان خود از آنها استفاده کنید. با ادغام این عناصر در پلن سئوی خود، به مخاطبان خود کمک می‌کنید تا تجربه مثبتی در سایت شما داشته باشند و زمان بیشتری را در صفحه شما بگذرانند.

طراحی واکنشگرا
 1. طراحی واکنشگرا

علاوه بر طراحی کاربرپسند، شما همچنین باید طراحی ریسپانسیو (واکنشگرا) را بخشی از استراتژی بازاریابی سئو خود قرار دهید. مخاطبان شما از دستگاه‌های مختلف به وب سایت شما دسترسی خواهند داشت. شما باید مطمئن شوید که وب سایت شما به درستی در همه دستگاه‌ها بارگذاری و نشان داده می‌شود.

طراحی واکنشگرا تضمین می‌کند که وب سایت شما با هر دستگاهی که کاربر استفاده می‌کند سازگار باشد. مخاطبان شما از هر دستگاهی برای دسترسی به وب سایت شما استفاده کنند، تجربه مثبتی از آن خواهند داشت. وب سایت شما تا حد امکان با آن دستگاه سازگار می‎‌شود.

هر کدام از این دستگاه‌ها اندازه صفحه نمایش متفاوتی دارند. مسلماً نمی‌خواهید نسخه موبایل سایت خود را روی دسکتاپ مشاهده کنید و بالعکس. با ادغام طراحی ریسپانسیو در طرح سئوی خود، مطمئن خواهید شد که وب سایت شما با هر دستگاهی که مخاطبان شما استفاده می‌کنند سازگار است.

طراحی ریسپانسیو به مخاطبان شما تجربه کاربری مثبتی می‌دهد و آنها را در صفحه شما راضی نگه می‌دارد. آنها را ترغیب می‌کند تا زمان بیشتری را در سایت شما بگذرانند که خود باعث بهبود رتبه سئو شما می‌شود. بنابراین، حتما این عنصر را در برنامه بازاریابی سئو خود لحاظ کنید.

 1. بهینه سازی جستجوی صوتی

وقتی صحبت از برنامه ریزی سئو به میان می‌آید، جستجوی صوتی به عنوان یکی از جدیدترین راه‌های جستجوی اطلاعات برای کاربران معرفی می‌شود. بهینه سازی جستجوی صوتی همچنین یک جزء حیاتی استراتژی بازاریابی سئو شما است.

هر ماه بیش از 1 میلیارد جستجوی صوتی انجام می‌شود. این روش جستجو به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای یافتن اطلاعات مرتباً در حال بهبود است. خواسته شما این است که مطمئن شوید سرنخ‌هایی که کسب‌وکار شما را از این طریق جستجو می‌کنند، از دست نمی‌دهید.

چگونه باید برای جستجوی صوتی بهینه سازی انجام داد؟

اما چگونه باید برای جستجوی صوتی بهینه سازی انجام داد؟

برای بهینه سازی جستجوی صوتی، باید بدانید که کاربران چگونه به صورت شفاهی جستجو می‌کنند. هنگامی که کاربران جستجوهای زبانی انجام می‌دهند، جستارهای خود را به شیوه‌ای متفاوت از یکدیگر بیان می‌کنند.

فرض کنید شخصی به دنبال جایی برای خرید پیتزا است. اگر این شخص به صورت آنلاین از طریق مرورگر جستجو کند، ممکن است به دنبال «پیتزا نزدیک من» بگردد. اما کسی که به صورت صوتی جستجو می‌کند، می‌پرسد: «از کجا می‌توانم پیتزایی  در نزدیکی خود پیدا کنم؟»

مهم‌ترین تفاوتی که بین این دو نوع جستجو وجود دارد این است که افراد جستجوهای صوتی را به عنوان سؤال مطرح می‌کنند. مردم به امید دریافت پاسخ مستقیم از دستگاه‌های جستجوی صوتی خود سؤال می‌پرسند.

هنگامی که برای جستجوی صوتی در پلن بازاریابی سئوی خود بهینه سازی می‌کنید، در حقیقت به دنبال سوالاتی هستید که افراد ممکن است برای یافتن کسب‌وکار، محصولات یا خدمات شما بپرسند تا آنها را بهینه سازی کنید.

علاوه بر این، بایستی برای هر عبارت عامیانه‌ای که ممکن است مخاطبانتان استفاده کنند هم بهینه سازی کنید. افراد هنگام جستجوی صوتی به احتمال زیاد از زبان عامیانه استفاده می‌کنند چرا که در حال صحبت هستند. باید کلمات و عبارات عامیانه را بهینه کنید تا مطمئن شوید به افرادی که به صورت شفاهی جستجو می‌کنند نیز دسترسی پیدا می‌کنید.

اینها تنها چند روش برای دسترسی به افرادی که جستجوی صوتی می‌کنند هستند. با تطبیق با جستجوی صوتی، به افراد بیشتری که علاقه مند به کسب‌وکار شما هستند، دسترسی خواهید داشت. این یک استراتژی عالی سئو است که به شما کمک می‌کند به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید.

 1. سئوی محلی

هنگامی که استراتژی بازاریابی سئوی خود را ایجاد می‌کنید، باید مطمئن شوید که سئوی محلی هم در لیست شما قرار دارد.

مشتریان محلی کسب‌وکار شما را به صورت آنلاین جستجو می‌کنند. اگر برای سئوی محلی بهینه سازی کنید، به کسب‌وکار خود کمک می‌کنید تا به سرنخ‌های محلی که به دنبال شرکت شما هستند برسد.

خوب حالا چگونه باید برای جستجوی محلی بهینه سازی کنیم؟

هنگامی که کاربران یک جستجوی محلی انجام می‌دهند، کادری با لیستی از سه کسب‌وکار ایجاد می‌شود. این جعبه به 3 بسته سئوی محلی معروف است. کاربران تمایل دارند از 3 بسته سئوی محلی استفاده کنند تا به آنها کمک کند کسب‌وکار مناسب با نیازهای خود را پیدا کنند.

سئو محلی

برای کمک به دیده شدن کسب‌وکار شما در 3 بسته سئوی محلی، باید با ادعای فهرست نمایه کسب‌وکار گوگل خود شروع کنید. فهرست نمایه کسب‌وکار گوگل شما، فهرست محلی کسب‌وکار شما است که به شما امکان می‌دهد به سرنخ‌های محلی بیشتری که علاقه‌مند به کسب‌وکارتان هستند دسترسی پیدا کنید.

هنگامی که نمایه کسب‌وکار گوگل خود را مشخص کردید، باید آن را به طور کامل پر کنید. اطلاعات تماس خود را وارد کرده، آدرس خود را تأیید کنید، عکس‌هایی از کسب‌وکار، محصولات یا خدمات خود اضافه کنید و هرگونه جزئیات مهمی را که می‌تواند به فروش شما کمک کند، بیفزایید.

با پر کردن کامل پروفایل خود، به مخاطبان خود کمک می‌کنید تا در مورد کسب‌وکار شما اطلاعات بیشتری کسب کنند. وقتی مخاطبان شما اطلاعات بیشتری درباره شما دارند، بهتر می‌توانند تشخیص دهند که آیا شما برای نیازهای آنها مناسب هستید یا نه.

سئوی محلی یکی از اجزای ضروری سئو برای دستیابی به سرنخ‌های محلی ارزشمند است. با ادعای نمایه کسب‌وکار گوگل و بهینه سازی آن، استراتژی بازاریابی سئوی بهتری خواهید داشت و به سرنخ‌های علاقه مند بیشتری برای کسب‌وکار خود خواهید رسید.

تجزیه و تحلیل سئو

 1. تجزیه و تحلیل سئو

آخرین جزء یک استراتژی بازاریابی موفق سئو، تجزیه و تحلیل است.

وقتی صحبت از مدیریت کمپین سئو می‌شود، مهم است که عملکرد استراتژی خود را پیگیری کنید. اگر به طور مداوم کمپین خود را بهبود نمی‌دهید تا از سرمایه گذاری خود نهایت استفاده را ببرید، پس نمی‌خواهید زمان، پول و تلاش خود را برای یک کمپین سرمایه گذاری کنید. در نهایت به نتیجه دلخواه هم نمی‌رسید.

یکی از مهم‌ترین عناصر نقشه راه سئو، تحلیل‌های شما است. این تحلیل‌ها اطلاعات ارزشمندی در مورد استراتژی سئو و اینکه چگونه می‌توانید برنامه خود را برای به دست آوردن نتایج بهتر بهبود بخشید به شما می‌دهد.

راهنمای کامل سئو 2024

هنگامی که تحلیل‌های خود را بررسی می‌کنید، معیارهای متعددی را می‌بینید که به شما اطلاعاتی از کمپین‌تان می‌دهند. می‌توانید بازدیدهای صفحه، زمان روی صفحه، تبدیل‌ها و موارد دیگر را ردیابی کنید. همه این تحلیل‌ها به شما کمک می‌کند اثربخشی کمپین خود و نحوه تعامل افراد با کسب‌وکارتان را درک کنید.

اطلاع از عملکرد کمپین به شما کمک می‌کند تا یک سری تنظیمات انجام دهید. متوجه خواهید شد که کمپین شما کجا کم می‌آورد و کجا نیاز به بهبود دارد. این تحلیل‌ها همچنین به شما کمک می‌کند تا استراتژی بازاریابی سئو خود را بهینه کنید و نتایج بهتری به دست آورید.

جمع بندی

 در مقاله پیش رو به بررسی روش‌های تنظیم یک استراتژی موفق بازاریابی سئو پرداختیم. در ابتدا تعریفی از استراتژی بازاریابی ارائه دادیم و سپس 8 عنصر مهم آن را بررسی کردیم. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

منابع:

تیم تکنویک

وبسایت webfx

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *