ده قدم تا تبدیل شدن تولیدکننده محتوای حرفه‌ای!

زمان مطالعه: 11 دقیقه آیا سرشار از ایده، خلاقیت و اشتیاق به اشتراک گذاری دیدگاه منحصربه‌فرد خود با جهان هستید؟ اگر چنین است، تبدیل شدن به یک تولیدکننده محتوا می‌تواند مسیر مناسبی برای شما باشد. سازندگان محتوا برای محتوای خلاقانه و آموزنده‌ای که تولید می‌کنند ارزشمند هستند، چه برای یک شرکت کار کنند و چه به تنهایی. اما برای

ده قدم تا تبدیل شدن تولیدکننده محتوای حرفه‌ای!
زمان مطالعه: 11 دقیقه

آیا سرشار از ایده، خلاقیت و اشتیاق به اشتراک گذاری دیدگاه منحصربه‌فرد خود با جهان هستید؟ اگر چنین است، تبدیل شدن به یک تولیدکننده محتوا می‌تواند مسیر مناسبی برای شما باشد.

سازندگان محتوا برای محتوای خلاقانه و آموزنده‌ای که تولید می‌کنند ارزشمند هستند، چه برای یک شرکت کار کنند و چه به تنهایی.

اما برای اینکه یک تولید کننده محتوا خوب باشید چه باید بکنید؟ اگر می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید یک تولید کننده محتوا شوید، در این مقاله ما را همراهی کنید تا راه و چاه را به شما نشان دهیم.

تولید کننده محتوا کیست؟

یک تولید کننده محتوا مطالب سرگرم کننده، مفید یا آموزشی تولید می‌کند که علایق و چالش‌های مخاطب هدف را برآورده می‌سازند. محتوایی که تولید می‌کند می‌تواند در قالب‌های مختلفی باشد، از جمله پست‌های وبلاگ (مقاله)، ویدیو، پادکست، عکس و گرافیک.

مطالعه مقاله تولید محتوا چیست؟

چند نوع مختلف تولیدکننده محتوا داریم، از جمله:

 • پادکستر
 • یوتیوبرها
 • نویسندگان
 • اینفلوئنسرها (تأثیرگذاران) شبکه‌های اجتماعی

چه در یک تیم بازاریابی محتوا در یک شرکت کار کنید و چه در حال ساختن برند شخصی خود به عنوان یک تولید کننده محتوا باشید، تعدادی مرحله آزمایش شده و واقعی وجود دارد که می‌توانید دنبالشان کنید تا شما را در مسیر تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوای واقعاً موفق پیش ببرند.

یک هشدار دوستانه: تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوای حرفه‌ای مانند همه چیزهای خوب یک شبه اتفاق نمی‌افتد. و اصلاً نباید اینطور باشد! چون مرتب سعی می‌کنید در آن بهتر شوید، نه اینکه فقط انجامش دهید!

اما هرچه زودتر روی این مراحل کار کنید، زودتر در راه تبدیل شدن به یک تولیدکننده محتوای باکیفیت قرار خواهید گرفت.

10 مرحله تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوای حرفه‌ای

 1. یک موضوع بکر و خاص انتخاب کنید.
 2. هر روز مطالبی در مورد حوزه خود بخوانید.
 3. به طور مرتب بنویسید.
 4. مخاطبان خود را بررسی کنید و بشناسید.
 5. صدای خود را داشته باشید.
 6. از محتوای دیگران کمک بگیرید (زمانی که منطقی باشد).
 7. KPI های خود را درک کنید.
 8. در هر فرصتی شبکه سازی کنید.
 9. به جای فقط نظر دادن، راه حل ارائه بدهید.
 10. همه چیز را زیر سوال ببرید.
یک موضوع بکر و خاص انتخاب کنید
 1. یک موضوع بکر و خاص انتخاب کنید.

به عنوان اولین قدم در راه تولید محتوا، باید یک ایده کلی از موضوعاتی که می‌خواهید درباره آن صحبت کنید یا کانالی که می‌خواهید روی آن تمرکز کنید داشته باشید.

مثلاً شاید شما پیشینه‌ای به عنوان مدیر شبکه‌های اجتماعی دارید و می‌خواهید نکات مرتبط با آن را با دیگران در اینستاگرام به اشتراک بگذارید.

یا شاید در گذشته بدهی‌های زیادی را صاف کرده‌اید و می‌خواهید نکات مالی شخصی خود را در یوتیوب به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از تجربه شما استفاده کنند.

هر چیزی که برای تمرکز بر روی آن انتخاب می‌کنید، موضوع خاص یا جایگاه شما خواهد بود و تمام محتوایی که ایجاد می‌کنید باید با آن مرتبط باشد.

اما نگران این نباشید که بلافاصله در موضوع خاص خود جا بیوفتید. در واقع ونسا لاو، خالق محتوا، نظرش این است که لزوماً به محض شروع کار، نیازی به داشتن جایگاه خاص ندارید.

او در کانال یوتیوب خود چنین می‌گوید:

«اگر تازه شروع به کار کرده‌اید، می‌توانم بگویم که آزمایش با یک موضوع و مخاطبان گسترده‌تر به شما کمک می‌کند تا سفر پیدا کردن آن جایگاه را در طول زمان تسریع کنید.»

او همچنین می‌گوید:

«اشتباهی که من می‌بینم بسیاری از تولیدکنندگان مشتاق محتوا مرتکب می‌شوند این است که در مورد یافتن جایگاه خود بسیار استرس دارند تا جایی که اصلاً محتوایی تولید نمی‌کنند.»

 1. هر روز مطالبی در مورد حوزه خود بخوانید.

تولید محتوای فوق‌العاده که واقعاً به دل مخاطبان هدف شما بنشیند، مستلزم آن است که از حوزه خود نهایت استفاده را بکنید. بهترین تولیدکنندگان محتوا اینترنت را برای اخبار و ترندهای جدید آن حوزه زیر و رو می‌کنند.

همه این جستجوها آنها را به خوبی آماده می‌کند تا مفهوم پشت هر آنچه که در طول تاریخ در صنعت آنها اتفاق افتاده و اینکه امروزه چگونه ذهنیت مخاطبِ هدفشان را شکل می‌دهد، درک کنند.

در خبرنامه‌ها مشترک شوید، به پادکست‌های مختلف گوش دهید و نشریات و وبلاگ‌های حوزه خود را بخوانید تا از آخرین ترندها و مشاهدات رهبران فکری در فضای خود مطلع شوید.

همچنین از مخاطبان خود بپرسید که این روزها چه می‌خوانند و چه می‌بینند و از آن پیروی کنید. با کشف جاهایی که مخاطبان شما در آن وقت می‌گذرانند، می‌توانید حتی بیشتر در مورد موضوعات و انواع محتوایی که جذبشان می‌شوند، یاد بگیرید.

به طور مرتب بنویسید
 1. به طور مرتب بنویسید.

اگر این کار را نکنید، در این راه موفق نخواهید شد. تولیدکنندگان محتوای موفق اهمیت تولید محتوای مداوم را درک می‌کنند.

انجام این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا ایده‌های به هم ریخته را سر و سامان دهند و متوجه چیزهایی شوند که می‌توانند بعداً به ایده‌های کاملاً تحقق‌یافته مبدل شوند.

گاهی ممکن است تولیدکنندگان موفق محتوا از نوشتن الهام نگیرند، اما می‌دانند که چیزی الهام‌بخش از نوشته‌هایشان می‌آید.

حتی اگر کانال اصلی شما شامل محتوای نوشتاری نباشد – مثلاً اگر یک پادکستر یا یوتیوبر هستید – نوشتن به طور منظم به شما کمک می‌کند تا افکار خود را بهتر شکل دهید و دیدگاه منحصربه‌فرد خود را درک کنید.

من در مورد اختصاص دادن 10 یا 15 دقیقه برای یادداشت کردن افکار و ایده‌ها صحبت می‌کنم. این کار معجزه می‌کند!

مشخص کنید که چه زمانی ذهن شما شفاف‌تر است (ممکن است اول صبح یا اواخر شب باشد) و فقط به صورت آزاد بنویسید. دیروز چه چیزی خواندی که در ذهنت ماند؟ چه چیزی از آن را نفهمیدی؟

پرسیدن سوالات این چنینی جریان فکری شما را به راه می‌اندازد.

خالق محتوا زک شرمن، روال نوشتن روزانه خود را به اشتراک گذاشته و نشان داده که برای تمرین نوشتن نیازی به مقاله نویسی ندارید. حتی ارسال یک ایمیل می‌تواند تمرینی برای ساخت کلمات و پیدا کردن صدای شما باشد.

متن انگلیسی محتوای زک شرمن

ترجمه این متن:

نوشتن یک مهارت است. هر چه بیشتر بنویسید، در آن بهتر می‌شوید. اگر می‌خواهید در آن بهتر شوید، هر روز حداقل یک ساعت بنویسید. در مورد آینده خود بنویسید.

نوشتن روزانه من ترکیبی از موارد زیر است:

 • ایمیل
 • توییت
 • رشته توییت
 • متن تبلیغاتی
 • نوشتن آزاد

روتین نوشتن روزانه چطور است؟

 1. مخاطبان خود را بررسی کنید و بشناسید.

یکی از سخت‌ترین جنبه‌های کاری یک تولید کننده محتوای حرفه‌ای خلاق این است که شما تحت حمایت مخاطبان خود هستید – و نیازهای آن مخاطب می‌تواند خلاقیت شما را کم کند.

اما در نهایت و در پایان روز، مخاطبانتان هستند که صورتحساب‌های شما را پرداخت می‌کنند. اگر مخاطبان خود را به اندازه کافی بررسی کنید، به علایق و فرصت‌های خلاقانه‌ای می‌رسید که بدون آنها نمی‌توانستید پیدا کنید.

ولی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های همه تولیدکنندگان محتوای موفق چیست؟

آنها مخاطبان خود را به طور کامل می‌شناسند. خوانندگان و بینندگان خود را بررسی کنید: آنها چه می‌خواهند که هنوز نتوانسته‌اید به آنها بدهید؟ چه مشکلاتی دارند که می‌توانید برایشان حل کنید؟

پیگیری و تحلیل معیارهای خاص می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که آیا محتوای شما با مخاطبانتان همخوانی دارد یا نه.

اگر خبرنامه دارید، نرخ بالای باز شدن آن به شما می‌گوید که خط موضوعی شما با مشترکانتان ارتباط گرفته است. نرخ کلیک بالا هم به شما این امکان را می‌دهد که بدانید افراد می‌خواهند درباره لینک‌هایی که در آن گذاشته‌اید بیشتر بدانند.

مخاطبان خود – رفتارها، علایق و روندهای آنها – را مطالعه کنید تا بتوانید محتوایی تولید کنید که آنها می‌خواهند ببینند. اگر هنوز هم هیچ ایده‌ای ندارید، مستقیماً از خود مخاطبان بپرسید.

افرادی که به محتوای شما علاقه‌مند هستند، از به اشتراک گذاشتن بازخورد برای آنچه که می‌خواهند بیشتر از آن ببینند، خوشحال خواهند شد.

صدای خود را داشته باشید.
 1. صدای خود را داشته باشید.

بررسی سریع واقعیت: شما تنها تولید کننده محتوا در حوزه خود نیستید. به این معنی که شما تنها کسی نیستید که در این حوزه خاص مشاوره، تجربیات و رهبری فکری ارائه می‌دهد.

کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای متمایز شدن از دیگر تولیدکنندگان محتوا در حوزه کاری خود انجام دهید: تنوع بخشیدن به یک رسانه محتوای جدید، تبلیغ محتوای خود در کانال‌های مختلف و طبیعتاً به دست آوردن تجربه و اعتماد در طول زمان.

اما حتی در آن زمان، تولیدکنندگان محتوا که شما برای جلب توجه با آنها رقابت می کنید، همین کار را انجام می دهند.

چه چیزی را می‌توانید به محتوای خود بیاورید که هیچکس دیگر نمی‌تواند؟ درست است. صدا و لحن شخصی خودتان!

اریکا اشنایدر خالق محتوا، با به اشتراک گذاشتن نکات نوشتن و ویرایش، فالوئرهای زیادی در توییتر گرفته است.

نوشتن و ویرایش موضوعات پرطرفداری هستند، اما چیزی که به اشنایدر کمک می‌کند این است که صدا و شخصیت خود را در هر چیزی که به اشتراک می‌گذارد، نشان می‌دهد.

یکی از نکاتی که او در توییت زیر به اشتراک گذاشته این است که خودتان را نشان دهید. او در این توییت نوشته:

«به نظر ساده می‌رسد، اما به راحتی می‌توانید صدای خود را در دریایی از افراد مشابه خودتان از دست بدهید.»

«شخصیت خود را نشان دهید. آن جرقه منحصربه‌فرد خود را وارد کار کنید. به نفع یا علیه چیزی موضع بگیرید.»

پست اریکا اشنایدر

ترجمه متن: ده ماه پیش هیچکس مرا نمی‌شناخت.

از وقتی که شروع به تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی کردم:

 • استارت یک بیزنس بسیار موفق را زدم.
 • کسب‌وکارهای جدید بسیاری را به آژانس خودم هدایت کردم.
 • به شبکه خودم ارتباطات معنادار اضافه کردم.
 • شرکت‌های بسیاری سعی کردند از ایده‌های من دزدی کنند!

خوانندگان برای دریافت اطلاعات روی محتوای شما کلیک می‌کنند، اما برای شخصیت شماست که برمی‌گردند. درباره امنیت سایبری می‌نویسید؟

صرفاً در مورد بدافزارهای امروزی اطلاع رسانی نکنید. مقایسه کنید و داستان‌های واقعی در مورد رخنه در داده‌ها تعریف کنید؛ به طور کلی چیزهایی را بگویید که فقط مخصوص خودتان است.

 1. از محتوای دیگران کمک بگیرید (زمانی که منطقی باشد).

این روزها هیچ مشکلی برای استفاده از محتوای افراد دیگر وجود ندارد.

در واقع هر کسی در فضای اینترنت می‌تواند محتوای شخص دیگری را بگیرد و آن را بازتوییت کند، در لینکدین به اشتراک بگذارد یا در پست وبلاگ (مقاله) خود به آن اشاره کند.

اما تولیدکننده محتوای حرفه‌ای می‌داند که دریافت اخبار مرتبط با یک حوزه و بازگرداندن آن به مخاطبین و دنبال‌کنندگان کافی نیست. درگیر شدن با محتوا و به اشتراک گذاشتن آن، کلید دیده شدن محتوای شماست.

نویسنده مستقل و خالق محتوا کت بوگارد، یک خبرنامه هفتگی را برای مشترکینی که علاقه‌مند به دریافت نکات و دیدگاه‌های او در مورد فریلنسری هستند، به اشتراک می‌گذارد.

یک بخش از این خبرنامه به منابع دیگری اختصاص داده شده که او می‌داند که مخاطبانش به دنبالشان هستند.

متن نوشته شده کت بوگارد

ترجمه عکس: مطالب مورد علاقه این هفته من:

موارد زیر چیزهایی هستند که در چند روز اخیر حسابی توجه مرا به خودشان جلب کرده‌اند! اگر به دنبال نکات یا موارد خواندنی می‌گردید، بد نیست به لینک‌های زیر نگاهی بیندازید!

 • بررسی تفاوت میان فریلنسرها و پیمانکاران
 • ماشین حساب شخصی تورم (برای محاسبه قیمت خدماتتان به درد می‌خورد!)
 • این روش مذاکره برای قیمت کسب‌وکار فریلنس شما را تغییر می‌دهد.

عادت کنید تا زمانی که چیز ارزشمندی برای اضافه کردن دارید، محتوا را انتخاب و مدیریت کنید. اکنون که جستجوی منظم اینترنت برای یافتن اخبار مرتبط با حوزه خود آغاز کرده‌اید، احتمالاً عمق دانش شما از آن چیزی که فکر می‌کنید بیشتر است.

اعتماد به نفس داشته باشید و هنگام به اشتراک گذاری مطالب دیگران، اطلاعات مفید و اضافی یا حتی یک فکر یا نظر را نیز چاشنی آن کنید. شبکه‌های شما از آن قدردانی خواهند کرد و احتمالاً نویسنده نیز از آن استقبال می‌کند (یا حداقل می‌تواند جرقه‌ای برای یک بحث و مجادله باشد. چه عالی!)

KPI های خود را درک کنید
 1. KPI های خود را درک کنید.

اینکه محتوا را به صورت آنلاین منتشر می‌کنید به این معنی نیست که ترافیکی را که محتوای شما شایسته آن است، دریافت خواهید کرد. برای اینکه محتوای شما کشف شود، ابتدا باید روی یک شاخص عملکرد کلیدی (KPI) تمرکز کرده و محتوای خود را برای آن بهینه کنید.

KPI معیار خاصی است که برای اندازه‌گیری عملکرد محتوایتان بر خلاف انتظارات به کار می‌رود.

برخی از KPIهایی که سازندگان محتوا ممکن است بررسی کنند عبارتند از:

 • ترافیک شبکه‌های اجتماعی: تعداد بازدیدکنندگانی که از یک پست شبکه اجتماعی به محتوای شما می‌آیند.
 • ترافیک مستقیم: تعداد بازدیدکنندگانی که با وارد کردن آدرس وب سایت شما مستقیماً در نوار آدرس مرورگر خود به محتوای شما می‌آیند.
 • ترافیک ارگانیک: تعداد بازدیدکنندگانی که از لینک نتیجه موتور جستجو به محتوای شما می‌آیند.
 • ارسال‌ها: تعداد افرادی که از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند و با ارسال اطلاعات تماس خود در ازای منبعی که شما به آنها ارائه کرده‌اید (شکلی از تولید سرنخ (مشتری بالقوه)) آن را ترک می‌کنند.

برای مثال اگر یک وبلاگ یا کانال یوتیوب دارید و می‌خواهید روی ترافیک ارگانیک تمرکز کنید، بهتر است الگوریتم جستجوی گوگل و یوتیوب را مطالعه کنید تا ببینید چگونه محتوا را رتبه‌بندی می‌کنند.

مطالعه مقاله تمامی الگوریتم‌های گوگل از ابتدا تا اکنون

سپس محتوای خود را بهینه کنید تا تحت KPI ترافیک ارگانیک عملکرد خوبی داشته باشد. هرچه در حال حاضر اطلاعات بیشتری از KPIهای موجود در اختیار تولیدکنندگان محتوا داشته باشید، محتوای شما موفق‌تر خواهد بود.

ده قدم تا تبدیل شدن تولیدکننده محتوای حرفه‌ای!
 1. در هر فرصتی شبکه سازی کنید.

تولیدکننده محتوای موفق می‌داند که موفقیتش فقط به خاطر علاقه‌‌اش نیست، بلکه به خاطر کسانی است که به آنها آموزش داده، الهام‌بخش‌شان بوده‌اند و آنها را تشویق کرده‌اند که متفاوت فکر کنند.

این یک روش است برای اینکه تولیدکنندگان محتوا به موفقیت برسند. آن‌ها پذیرفته‌اند که چیزهای بیشتری برای یادگیری نسبت به آنچه قبلاً می‌دانند وجود دارد و پذیرش روش‌های جدید کاملاً آماده هستند.

شبکه سازی شما را مجبور به انجام این کار می‌کند. زمان گوش دادن به نظرات دیگران و در نظر گرفتن آنها در کنار ایده‌های خود فرا رسیده است.

از تمام فرصت‌های بی‌شماری که دارید برای شبکه سازی استفاده کنید. بیخود نیست که به آنها شبکه‌های اجتماعی می‌گویند! مدتی را در توییتر و لینکدین صرف کنید تا ببینید چه کسانی رهبران فکری حوزه شما هستند و آنها را دنبال کنید.

 1. به جای فقط نظر دادن، راه حل ارائه بدهید.

زمانی که تازه به ‌عنوان یک تولیدکننده محتوا شروع به کار کرده‌اید، ممکن است از قبل در حوزه مورد نظر خود اطلاعات و دانش داشته باشید. اما برای سازندگان محتوای موفق، تخصص همه چیز نیست.

آیا می‌خواهید مخاطبان محتوای شما را به خاطر بسپارند؟ فقط از چیزهایی که می‌دانید حرف نزنید؛ توضیح دهید که چرا این چیزها مهم هستند و مخاطبان شما چه چیزی را می‌توانند از آنها استنباط کنند.

افرادی که محتوای شما را مصرف می‌کنند، علاقه‌ای به شنیدن صحبت‌های شما ندارند. آنها به دنبال ارضای نیازهای خاص هستند. نکات کاربردی ارائه دهید و آنها را در راه حل هایی که ارائه می‌دهید، راهنمایی کنید.

تاپیک‌های توییتر نمونه‌ای عالی از نحوه انجام این کار به طور موثر هستند.

در موضوع زیر، اندرو لوکناوث خالق محتوای مالی، راهنمای مفیدی را در مورد انواع مختلف اظهارنامه‌های مالی که هر سرمایه‌گذار باید بداند به اشتراک می‌گذارد.

او نه تنها دلیل واجد شرایط بودن برای به اشتراک گذاشتن نکات خود را بیان می‌کند، بلکه از گرافیک و تصاویر در سراسر موضوع استفاده کرده که به درک بهتر مطالب کمک می‌کند.

متن نوشته شده اندرو لوکناوث

ترجمه متن: سه اظهارنامه مالی که هر سرمایه گذاری باید بداند:

 • صفحه موجودی حساب بانکی
 • اظهارنامه درآمد
 • صورت جریان نقدی

به عنوان مسئول گزارشات مالی در بانک Amalgamated، هر روز با مسائل مالی درگیر بوده‌ام. در نمودار زیر نشان داده‌ایم هر یک از این موارد را چگونه بررسی و تحلیل می‌کنند.

خواه این نیازها حل یک مشکل باشد یا صرفاً افزایش اعتماد مخاطبین به صنعت شما، وظیفه شما این است که تجربیات حوزه خود را به شکلی بیان کنید که بتوانند درک کنند و از آنها درس بگیرند.

 1. همه چیز را زیر سوال ببرید.

تولیدکنندگان محتوای حرفه‌ای ذاتاً کنجکاو هستند. آنها یاد گرفته‌اند که در مورد دانش خود و اطلاعاتی که در جهان مبادله می‌شود کنجکاو باشند.

این بینش است که از این کنجکاوی ذاتی ناشی شده و به تولید محتوای عالی می‌انجامد.

عادت کنید با پرسش مداوم، وضعیت موجود را زیر سوال ببرید.

نگاه مخالف به یک محتوا در ابتدا می‌تواند دشوار باشد. با این حال، اگر با این سوال شروع کنید که چرا نویسنده این گونه فکر می‌کند و چه اتفاقی در آن حوزه رخ داده که این دیدگاه را به وجود آورده، تفکر انتقادی‌ شمل در مورد محتوایی که مصرف می‌کنید آغاز می‌شود.

و اگر نمی‌دانستید بدانید! متفکران انتقادی تولیدکنندگان محتوای فوق‌العاده‌ای هستند.

نتیجه گیری

فشار زیادی روی سازندگان محتوا برای تولید محتوای عالی و ایجاد برندشان وجود دارد.

فقط بدانید که یک تولیدکننده محتوای موفق با عادت‌هایی که در خود ایجاد می‌کند پیشرفت می‌کند؛ زیرا این عادت‌ها شما را آماده می‌کنند تا محتوای بسیار ارزشمندی برای مخاطبان هدف خود تولید کنید.

برای بهره گیری از خدمات تولید محتوای تکنویک با مشاوران ما تماس بگیرید. ما شما را در این مسیر به خوبی راهنمایی می‌کنیم.

منابع:

تیم تحقیق وترجمه  تکنویک

وبسایت Hubspot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *