رونمایی گوگل از AI Overview: تحولی در نتایج

زمان مطالعه: 12 دقیقه تحولی عظیم در راه است! گوگل از AI Overviews در نتایج جستجو رونمایی کرد! در این مطلب می‌خواهیم بررسی پیشگامانه هوش مصنوعی را که در 14 مه 2024 در Google I/O معرفی شد، کاوش کنیم. در ادامه کشف می‌کنیم که چگونه این تکامل از SGE با ارائه خلاصه‌های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی در بالای

رونمایی گوگل از AI Overview: تحولی در نتایج
زمان مطالعه: 12 دقیقه

تحولی عظیم در راه است! گوگل از AI Overviews در نتایج جستجو رونمایی کرد! در این مطلب می‌خواهیم بررسی پیشگامانه هوش مصنوعی را که در 14 مه 2024 در Google I/O معرفی شد، کاوش کنیم. در ادامه کشف می‌کنیم که چگونه این تکامل از SGE با ارائه خلاصه‌های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی در بالای نتایج، تجربه کاربر و استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال را تغییر داده و جستجو را بهبود می‌بخشد. همچنین خواهیم آموخت که چگونه این تحولات بر رفتار جستجو تأثیر می‌گذارد و چه معنایی برای آینده جستجوی آنلاین و تولید محتوا دارد.

آشنایی با Google AI

در 14 مه، در خلال کنفرانس سالانه Google I/O و تنها یک روز پس از اینکه OpenAI ، ChatGPT-4o را در 13 مه 2024 برای جهانیان رونمایی کرد، گوگل مرورهای هوش مصنوعی (Google AI Overviews) را معرفی کرد، نسخه بهبود یافته‌ای از آنچه که قبلاً به عنوان تجربه مولد جستجو (SGE) شناخته می‌شد.

این پیشرفت نه تنها یک گام، بلکه یک جهش به جلو در نحوه عملکرد موتورهای جستجو با هدف تغییر اساسی تجربه کاربر در سراسر جهان است.

مرورهای هوش مصنوعی تکاملی را از فهرست سنتی لینک‌ها به یک رویکرد شهودی‌تر و یکپارچه‌تر نشان می‌دهد؛ به این معنی که خلاصه‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی درک سریع موضوعات را درست در بالای نتایج جستجو ارائه می‌دهند. برخی از کارشناسان حتی 14 می را به عنوان «روز صفر» جستجوی گوگل نامیدند.

این تغییر برای ساده ‌سازی بازیابی اطلاعات اعمال شده و به کاربران اجازه می‌دهد تا موضوعات پیچیده را بدون دور شدن از جستجوی اولیه خود به سرعت درک کنند.

گوگل با اصلاح قابلیت‌هایی که برای اولین بار با SGE معرفی شد، مرزهای آنچه را که هوش مصنوعی می‌تواند در جستجو به دست آورد را تغییر داده و آن را سریع‌تر، دقیق‌تر و کاربرپسندتر کرده است.

همانطور که AI Overview با برنامه‌هایی برای گسترش جهانی برای کاربران در ایالات متحده منتشر می‌شود، هم جستجوگران معمولی و هم بازاریابان حرفه‌ای باید به این تغییرات توجه کنند.

پیامدهای رفتار جستجو، استراتژی محتوا و بازاریابی دیجیتال عمیق است. در ادامه بررسی خواهیم کرد که مرورهای AI شامل چه چیزی است و معرفی آنها چه معنایی برای آینده جستجو در وب دارد.

نمای کلی AI overview: روند تکاملی جستجو

این فناوری که ابتدا در سال گذشته با نام SGE معرفی شد، اصلاح شده و به نوعی به AI Overviews تغییر نام داده است که عملکرد آن را بهتر در بر می‌گیرد، به این صورت که یک اسنپ شات جامع در بالای نتایج جستجو ارائه می‌دهد.

این تغییر بیشتر از تنها جنبه معنایی است. این نشان دهنده ادغام عمیق‌تر هوش مصنوعی در فعالیت‌های جستجوی روزمره است. مدل جدید جمنای گوگل (Gemini) در قلب این تحول قرار دارد که به طور خاص برای کارهای جستجو سفارشی شده است تا دقت و تجربه کاربر را افزایش دهد.

در ویدئوی زیر می‌توانید نمونه‌ای از نحوه کار این نوع تحقیق را مشاهده کنید:

https://rockcontent.com/wp-content/uploads/2024/05/ai-overview-ex-stanley.mp4

تا پایان سال جاری، میلیاردها کاربر گوگل به زودی خلاصه‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی را در بالای بسیاری از نتایج جستجو خواهند دید که تغییر قابل توجهی را در نحوه عملکرد جستجو نشان می‌دهد.

در زیر می‌توانید تبلیغات تصویری که در این همایش اعلام شد را مشاهده کنید (ویدیو داخل یوتیوب است).

https://youtu.be/s4InWsd-J6g

گوگل کار گوگل را برایتان انجام می‌دهد!

گوگل کار گوگل را برایتان انجام می‌دهد!

سنگ بنای AI Overviews این ایده است که «گوگل، کار گوگل را برای شما انجام خواهد داد.» این رویکرد اساساً در مورد کارایی و عمق است. کاربران دیگر نیازی به جمع آوری اطلاعات از چندین لینک ندارند.

درعوض می‌توانند یک سوال – هر چند پیچیده – مطرح کرده و یک پاسخ ترکیبی دریافت کنند که نه تنها به آن جستار پاسخ می‌دهد، بلکه طیف وسیعی از دیدگاه‌ها و لینک‌های خواندنی بیشتر را به روش کاروسل ارائه می‌دهد. می‌توانید سؤال خود را با تمام سؤالات فرعی آن بپرسید و در عرض چند ثانیه یک نمای کلی هوش مصنوعی دریافت کنید.

برای نشان دادن نحوه عملکرد Google AI Overview، این مثال خاص ارائه شده در کنفرانس Google را در نظر بگیرید. فرض کنید می‌پرسید: «بهترین استودیوهای یوگا یا پیلاتس را در بوستون بیابید و جزئیات پیشنهاد اولیه و زمان پیاده‌ روی از Beacon Hill را نشان دهید».

به جای اینکه صرفاً فهرستی از لینک ببینید، هوش مصنوعی اطلاعات را از منابع مختلف مانند وبلاگ‌های تناسب اندام، فهرست راهنمای کسب و کار محلی و نظرات مشتریان ترکیب می‌کند تا پاسخ کاملی را با مرتبط‌ترین اطلاعات در مورد آنچه شما پرسیده‌اید ارائه دهد.

در نهایت چند استودیو با رتبه ‌بندی عالی و پیشنهادهای مقدماتی، با فاصله با پیاده ‌روی دریافت می‌کنید. همه اینها در یک جستجو!😮

با توجه به آنچه اخیراً با Google SGE آنالیز کرده‌ایم، تغییر زیادی ندیدیم. ایده یکسان است: این سیستم از پردازش بلادرنگ اطلاعات، رتبه ‌بندی بی‌نظیر و سیستم‌های ارزیابی کیفیت استفاده می‌کند تا بهترین چیزی را که وب برای ارائه مستقیم به کاربر دارد، ارائه کند.

بنابراین بی‌دلیل نیست که گوگل می‌گوید: «به برخی از روش‌های جدید که هوش مصنوعی در جستجو می‌تواند انجام دهد نگاهی بیندازید تا شما مجبور به انجام آن نباشید. فقط بپرسید». شما واقعاً نیازی به انجام کاری جز درخواست ندارید.

دیوید ایمل، در قسمت پادکست “Hey ChatGPT, Summarize Google I/O” از پادکست WVFRM می‌گوید:

«من فکر می‌کنم آن‌ها سعی می‌کنند به طور کامل در ذهن شما معنای جستجوی چیزی را بازنگری کنند. آنها نمی‌خواهند که شما مجبور شوید چیزی را جستجو کنید و سپس اطلاعات را خودتان پیدا کنید. در واقع، چیزی که آنها بارها و بارها می‌گفتند این است: اجازه دهید گوگل برای شما کار گوگل را انجام دهد.»

رونمایی گوگل از AI Overview: تحولی در نتایج

نوآوری در پردازش جستار

یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های ارائه شده در کنفرانس توسط الیزابت (لیز) رید، معاون و رئیس جستجوی گوگل، ظرفیت رسیدگی به پرسش‌های پیچیده به طور موثر است.

چیزی که این امکان را فراهم می‌کند «استدلال چند مرحله‌ای» است. این شامل تجزیه یک سوال چند وجهی به اجزای سازنده آن، تعیین توالی برای پرداختن به هر جنبه و سپس ارائه یک پاسخ منسجم است. لیز توضیح می‌دهد که روش کار آن به چه صورت است:

«مدل Gemini به عنوان عامل هوش مصنوعی شما عمل می‌کند و از چیزی که ما استدلال چند مرحله‌ای می‌نامیم بهره می‌گیرد. یعنی سؤال بزرگ‌تر شما را به تمام بخش‌هایش تقسیم کرده و مشخص می‌کند که کدام مشکل و به چه ترتیبی باید حل شود. به لطف اطلاعات واقعی و تخصص رتبه ‌بندی ما، دلیل استفاده از بالاترین کیفیت اطلاعات موجود است.»

این روش به طور چشمگیری پتانسیل آنچه را که می‌توان با یک جستجوی ساده به دست آورد، افزایش می‌دهد و جستارهای پیچیده و چند لایه را به پاسخ‌های ساده و با حداقل تلاش کاربر تبدیل می‌کند.

AI Overview همیشه بهترین انتخاب نیست!

با اینکه AI Overview نشان دهنده یک پیشرفت پیشگامانه در فناوری جستجو است، ظاهراً در نتایج جستجوی گوگل انتخابی و وابسته به زمینه است.

گوگل به تدریج این ویژگی را برای کاربران، زبان‌ها و مناطق بیشتری عرضه می‌کند و این امکان را تنها زمانی فعال می‌کند که بیشترین سود را داشته باشد.

به طور خاص، این مرورهای کلی زمانی ایجاد می‌شوند که هوش مصنوعی مولد بتواند درک کاربر از موضوعات پیچیده را با ترکیب اطلاعات از منابع متعدد به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

این استقرار استراتژیک تضمین می‌کند که مرورهای هوش مصنوعی در صورت نیاز ارزش قابل توجهی را ارائه می‌کنند، در حالی که تجربه جستجوی معمولی را برای جستجوهای ساده‌تر حفظ می‌کند.

وعده جستارهای ویدیویی

وعده جستارهای ویدیویی

یک پیشرفت ویژه هیجان انگیز، معرفی جستار مبتنی بر ویدیو در جستجوی گوگل است.

به زودی، کاربران قادر خواهند بود به سادگی با گرفتن یک ویدیو سؤالات خود را بپرسند و فرآیند جستجو را حتی بیشتر بصری و با رفتارهای طبیعی انسان هماهنگ کنند.

این قابلیت نه تنها تجربه کاربر را غنی می‌کند، بلکه استاندارد جدیدی را برای دسترسی و تعامل در محیط‌های جستجوی دیجیتال ایجاد می‎کند.

ایده آن را در ویدئوی زیر مشاهده می‌کنید:

https://rockcontent.com/wp-content/uploads/2024/05/AI_Overviews_-_Search_with_video-1.mp4

تأثیر AI Overviews بر استراتژی‌های بازاریابی

حرکت گوگل به سوی یک رابط جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی نشان دهنده تغییر قابل توجهی در نحوه تعامل کاربران با موتورهای جستجو است.

ما مدتی است که این موضوع را با آزمایش‌های SGE، بررسی‌ها، تجزیه و تحلیل کارشناسان و … مشاهده می‌کنیم. با این حال، با اعلام اخیر و ادغام این فناوری در شیوه‌های جستجوی استاندارد ایالات متحده، تأثیر آن فوری‌تر و ملموس‌تر از همیشه به نظر می‌رسد.

برای بازاریابان، این تکامل به معنای انطباق با منظره‌ای است که کاربران انتظار دارند به صورت بینش فوری و جامع در بالای نتایج جستجوی خود داشته باشند.

این تغییر مستلزم تمرکز بر تولید محتوایی است که نه تنها رتبه خوبی دارد، بلکه اطلاعات کلیدی را برای برآورده کردن معیارهای مرورهای هوش مصنوعی خلاصه می‌کند.

این چیزی است که قبلاً در مورد Google SGE گفته‌ایم: صفحه پاسخ هوش مصنوعی کل صفحه اول را اشغالش می‌کند.

و با Google AI Overviews، گزینه‌ای در نوار کناری داریم که (در کمال تعجب) وب نامیده می‌شود. جایی که می‌توانید نتایج را به روش قدیمی پیدا کنید؛ به عبارت دیگر لیستی از پیوندهای وب آبی، مانند تصاویر زیر:

Google results
نتایج گوگل

در نتیجه، رتبه ‌بندی خوب چالش‌برانگیزتر و حتی حیاتی‌تر می‌شود؛ اشغال جایگاه اول ممکن است مانند گذشته مفید نباشد، اما ضروری است که مرتبط دیده شده و تخصص و تجربه نشان داده شود تا هوش مصنوعی گوگل شما را به عنوان یک فرد در نظر بگیرد.

اکنون چگونه این کار را انجام دهیم؟ GEO ممکن است پاسخ ما باشد. ظهور Generative Engine Optimization (GEO) نشان ‌دهنده تغییری اساسی در روش‌های سئو است، و آنها را با قابلیت‌های موتورهای جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی مانند Google’s AI Overviews و Bing Chat مایکروسافت هماهنگ می‌کند.

GEO استراتژی‌های معمولی سئو را با بهینه سازی محتوا برای این موتورهای مولد با عصر هوش مصنوعی تطبیق می‌دهد. این رویکرد جدید برای تولید کنندگان محتوا که هدفشان پیشرفت در یک محیط جستجوی فزاینده تحت سلطه هوش مصنوعی است، اهمیت بسیار دارد.

درک و اجرای استراتژی‌های GEO می‌تواند به طور قابل توجهی دید محتوا را در محیط‌های جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی افزایش دهد. این امر به ویژه مهم است زیرا این موتورها صرفاً اطلاعات را دریافت نمی‌کنند، بلکه پاسخ‌های غنی و یکپارچه ایجاد می‌کنند که می‌تواند مستقیماً درخواست‌های کاربر را برآورده کند و در نتیجه نیاز به کلیک کردن روی وب‌ سایت‌ها را دور می‌زند.

انطباق استراتژی محتوا

از آنجایی که گوگل کاربران را قادر می‌سازد «به گوگل اجازه گوگل بودن بدهند»، بازاریابان باید در استراتژی‌های محتوایی خود تجدید نظر کنند. توانایی هوش مصنوعی برای جمع آوری پاسخ‌های جامع از منابع مختلف مستلزم آن است که محتوای وب هم غنی از اطلاعات و هم بسیار مرتبط باشد.

این ممکن است بازاریابان را وادار کند تا محتوای دقیق‌تر و معتبرتری تولید کنند که می‌تواند به راحتی توسط هوش مصنوعی گوگل ترکیب شود تا در نمای کلی بیاید.

همانطور که گوگل قابلیت‌های جستجوی خود را با هوش مصنوعی افزایش می‌دهد، از بازاریابان خواسته می‌شود تا استراتژی‌های محتوایی خود را به طور قابل توجهی تطبیق دهند. تاکید بر EEAT (تخصص، اقتدار، اعتماد و تجربه) و محتوای متخصص محور برای همسویی با معیارهای هوش مصنوعی برای منابع باکیفیت بسیار مهم‌تر از همیشه است.

EEAT اعتبار و تجربه کاربر ارائه شده توسط محتوا را ارزیابی می‌کند، در حالی که محتوای متخصص محور از دانش عمیق و تخصصی برای ارائه بینش دقیق و معتبر استفاده می‌کند. این ترکیب نه تنها مجموعه اطلاعات را غنی می‌کند، بلکه دید محتوا را در مرورهای کلی جستجوی تولید شده توسط هوش مصنوعی افزایش می‌دهد.

محتوای متخصص محور به طور طبیعی با ارائه محتوایی که ریشه در تخصص و تجربه حرفه‌ای دارد، EEAT را تقویت می‌کند. این رویکرد به هوش مصنوعی گوگل نشان می‌دهد که محتوا هم قابل اعتماد و هم ارزشمند است و همین باعث می‌شود در مرورهای هوش مصنوعی به نمایش دربیاید.

با اولویت دادن به EEAT و ادغام بینش‌های متخصص، بازاریابان می‌توانند اثربخشی سئو خود را افزایش دهند و اطمینان حاصل کنند که محتوای آنها به خوبی در پویایی جستجوی جدید مبتنی بر هوش مصنوعی جای خود را تثبیت می‌کند.

رونمایی گوگل از AI Overview: تحولی در نتایج

تعامل و تبدیل کاربر

در حالی که AI Overviews ممکن است در ابتدا تعداد کلیک‌ها روی صفحات وب واقعی را کاهش دهند، اما فرصتی را برای بازاریابان فراهم می‌کنند تا به سرعت توجه‌ها را به خود جلب کنند. اگر هوش مصنوعی محتوا را از سایت شما به نمای کلی بکشد، این امر می‌تواند دیده شدن برند و تخصص درک شده را افزایش دهد.

بازاریابان باید در مورد قرار دادن محتوا و استفاده از داده‌های ساختاریافته برای اطمینان از دیده شدن در فهرست‌های خلاصه هوش مصنوعی و فهرست‌های جستجوی سنتی استراتژیک باشند.

مفاهیم تجاری و کاربری

همانطور که Michael Liedtke در AP News گزارش داده، نگرانی در میان ناشران در مورد تأثیر اقتصادی بالقوه AI Overviews وجود دارد.

همانطور که بیان کردیم، توانایی این فناوری برای ترکیب محتوا می‌تواند منجر به کاهش بازدیدهای سنتی از صفحه شود و بر درآمد تبلیغات تأثیر جدی بگذارد.

این چیزی است که قبلاً در مورد آن صحبت شده، به ویژه به این دلیل که شاهد کاهش ترافیک هستیم و CTR با گذشت زمان کم می‌شود. با توجه به «2024 Digital Experience Benchmark Explorer»، مطالعه‌ای که توسط Contentsquare انجام شده، 55 درصد از وب‌ سایت‌ها در صنایع مختلف در سال 2023 نسبت به سال قبل کاهش ترافیک داشته‌اند. اگر در حال حاضر اینطور است، در آینده چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم؟

مارک مک کولوم، مدیر ارشد نوآوری در Raptive خاطرنشان کرد که حدود 25 درصد از ترافیک وب می‌تواند تحت تأثیر ویژگی‌های جستجوی جدید باشد، که ممکن است منجر به از دست دادن درآمد قابل توجهی برای تولید کنندگان محتوا و ناشرانی شود که به نمایش تبلیغات متکی هستند، همانطور که در مقاله Michael Liedtke به آن اشاره شده است.

تغییر در پویایی ناشران

معرفی هوش مصنوعی به اکوسیستم جستجوی گوگل همچنین رابطه همزیستی طولانی مدت آن با ناشران محتوا را تغییر داده است.

گوگل با استفاده از محتوای آن‌ها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود، ارزش خود را از ناشران به پلتفرم‌های خود تغییر می‌دهد که مک‌کولوم آن را «انتقال ثروت» از کسب‌ و کارهای کوچک و مستقل به شرکت‌های فناوری بزرگ‌تر توصیف می‌کند.

علیرغم این نگرانی‌ها، آزمایش گوگل نشان داده که مرورهای هوش مصنوعی منجر به افزایش جستجو می‌شود، زیرا از کاربران خواسته می‌شود سوالات پیچیده‌تری بپرسند که قبلاً بسیار چالش برانگیز بودند.

لیز رید در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس توضیح داد: «چون آنها ناگهان می‌توانند سؤالاتی بپرسند که قبلاً خیلی سخت بود. با این حال، داده‌های خاصی در مورد حجم کلیک روی لینک در طول آزمایش‌ها فاش نشده است.»

رید همچنین بر علاقه مستمر به کاوش عمیق‌تر تأکید کرد: «در واقعیت، مردم می‌خواهند روی یک لینک کلیک کنند، حتی زمانی که یک نمای کلی هوش مصنوعی دارند. آنها با AI Overview شروع می‌کنند و سپس می‌خواهند عمیق‌تر به آن بپردازند.» این مصاحبه توسط آسوشیتدپرس انجام شده است و بینش‌هایی را در مورد تأثیر در حال تحول هوش مصنوعی بر رفتارهای جستجو ارائه می‌دهد.

این نشان می‌دهد که اگر چه مرورهای کلی نقطه شروعی را ارائه می‌کنند، اما لزوماً جایگزین تعامل عمیق‌تر ناشی از بازدید از صفحات وب واقعی نمی‌شوند.

اگر این واقعا درست باشد، باید منتظر ماند و دید!

رونمایی گوگل از AI Overview: تحولی در نتایج

تست و تجزیه و تحلیل

بازاریابان باید از آزمایش و تجزیه و تحلیل دقیق استفاده کنند تا بفهمند چگونه تغییرات در ویژگی‌های جستجوی گوگل بر رفتار کاربر تأثیر می‌گذارد.

تجزیه و تحلیل روند پاسخ‌های جستارها و انطباق با حلقه بازخورد ارائه شده توسط AI Overviews بسیار مهم خواهد بود.

این به معنای اصلاح مداوم محتوا برای همسویی با آنچه که هوش مصنوعی مفیدتر و مرتبط‌تر می‌بیند است که نحوه ارزیابی کارآمدی محتوای آنلاین توسط بازاریابان را تغییر می‌دهد.

داده‌های اخیراً جمع ‌آوری‌شده توسط برودی کلارک، یک مشاور سئو مستقل، بینش‌های ارزشمندی را در مورد مرورهای هوش مصنوعی ارائه می‌دهد.

بینش برودی کلارک از Semrush Sensor نشان می‌دهد که از 17 مه، AI Overviews رسماً به عنوان یک ویژگی SERP، مشابه عناصر دیگر مانند «People also Ask»، قطعه‌های تصویر و لینک‌های سایت، برای کاربرانی که وارد سیستم نشده‌اند در ایالات متحده ردیابی شده است.

آمارهای مهم از داده‌های کلارک نشان می‌دهد که مرورهای هوش مصنوعی در بخش کوچکی از جستجوها ظاهر می‌شوند – 0.55٪ در دسکتاپ و 0.81٪ در تلفن همراه.

البته به احتمال زیاد این موضوع به زودی تغییر خواهد کرد. نه تنها خود اعداد، بلکه نحوه جمع‌ آوری این داده‌ها توسط SEMRUsh؛ و به همین دلیل است که نظارت بر نحوه نمایش سایت شما در SERP بسیار مهم است. با این حال خوب است که بدانید ابزار پرکاربردی مانند SEMrush در حال حاضر اجازه این نوع مرور کلی را می‌دهد.

رونمایی گوگل از AI Overview: تحولی در نتایج

تاثیر هوش مصنوعی بر مهارت‌های پژوهشی

ما ممکن است تأثیر این تغییرات را در سال‌های آینده کاملاً درک کنیم. تحولی که توسط جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل آغاز شده، می‌تواند اثرات طولانی ‌مدتی بر نحوه تعامل و پردازش اطلاعات نسل‌های آینده داشته باشد.

مارکز براونلی، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در قسمت پادکست «Hey ChatGPT، خلاصه Google I/O» از کانال WVFRM، نگرانی شدیدی را در مورد پیامدهای بلند  مدت بررسی‌های اجمالی جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل، به‌ویژه برای نسل‌های جوان‌تر مطرح می‌کند.

از آنجایی که هوش مصنوعی گوگل به طور فزاینده‌ای پاسخ‌های جامع را در بالای نتایج جستجوی خود ترکیب و ارائه می‌کند، این نگرانی در حال افزایش است که کودکان ممکن است مهارت حیاتی پیمایش در نتایج جستجو را برای اعتبارسنجی و عمیق‌تر کردن درک خود از اطلاعات به دست نیاورند.

براونلی و همکارانش می‌ترسند که این الگوی جستجوی جدید که در آن اولین پاسخ ارائه شده اغلب به عنوان دقیق‌ترین پاسخ در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند انگیزه‌های کاربران را برای پرسش یا بررسی واقعیت اطلاعات کاهش دهد و در نتیجه پذیرش منفعلانه داده‌ها را تقویت کند.

این تغییر می‌تواند اساساً نحوه تعامل نسل‌های آینده با اطلاعات و SERP را تغییر دهد و از رویکرد سنتی و تحقیقاتی‌تر به رویکردی که ممکن است بیش از حد به پاسخ‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی و بدون تردید کافی متکی باشد، فاصله می‌گیرد.

این تغییر گفت‌وگوی گسترده‌تری را درباره نقش فناوری در شکل‌ دهی تفکر انتقادی و مهارت‌های پژوهشی در عصری که سهولت دسترسی به اطلاعات می‌تواند منجر به افزایش تعداد افراد کم‌آگاه شود، برجسته می‌کند.

این چیزی است که مردم از زمان پیشرفت TikTok به عنوان یک موتور جستجو برای جوانان در مورد آن هشدار می‌دادند؛ اما به نظر می رسد اکنون واقعی‌تر است.

سخن آخر

AI Overviews که در 14 مه توسط گوگل معرفی شد، نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در فناوری جستجو است و از لیست سنتی لینک‌ها به ارائه خلاصه‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی در بالای نتایج جستجو تغییر می‌کند.

این مرورهای اجمالی که ابتدا به عنوان بخشی از تجربه مولد جستجو (SGE) راه اندازی شد و اکنون به طور کامل برای همه کاربران ایالات متحده ارائه شده، با هدف ارائه درک سریع موضوعات پیچیده به طور مستقیم از صفحه نتایج جستجو به کاربران ارائه شده است. به عنوان یک موتور مولد، بسته به آنچه می‌پرسید، پاسخی به درخواست شما براساس موضوع، از جمله متن، تصاویر، فهرست، مکان‌های Google Maps و غیره ایجاد می‌کند.

گوگل با جمع ‌بندی اطلاعات کلیدی با استفاده از هوش مصنوعی، کاربران را قادر می‌سازد تا ماهیت پرسش‌های خود را بدون نیاز به غربال کردن چندین صفحه وب درک کنند.

عرضه خلاصه هوش مصنوعی برای همه کاربران آمریکایی، آغاز یک گسترش جهانی است و نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند که از زمان رونمایی اولیه مفهوم به عنوان Google SGE در سال 2023 وجود داشته است.

یکی از نگرانی‌های اصلی کاهش بالقوه ترافیک وب و چالش‌هایی است که برای بازاریابی دیجیتال و استراتژی‌های کسب درآمد ایجاد می‌کند. توانایی هوش مصنوعی در پاسخگویی به پرسش‌ها با پاسخ‌های ترکیبی ممکن است تعداد کلیک‌های کاربر روی وب‌ سایت‌های خارجی را کاهش دهد و بر درآمد تبلیغات و تعامل محتوا تأثیر بگذارد.

با این حال، این توسعه همچنین یک فرصت منحصر به فرد را ارائه می‌دهد: اگر محتوای شما به عنوان منبع توسط هوش مصنوعی انتخاب شود، در یک کاروسل نشان داده شده و در مقایسه با نتایج دیگر برجسته می‌شود. همانطور که لیز اشاره کرد، این افزایش دیده شدن می‌تواند احتمال کلیک‌ها را افزایش دهد و تعامل عمیق‌تری با محتوای شما ایجاد کند.

این پویایی مستلزم نظارت و سازگاری مداوم توسط بازاریابان و سازندگان محتوا است، زیرا چشم انداز مصرف اطلاعات دیجیتال به وضوح در حال تحول است.

ممنونیم از اینکه تا پایان این مطلب همراه ما بودید. برای بهره گیری از خدمات دیجیتال مارکتینگ تکنویک از سایت ما بازدید کنید یا با مشاوران ما تماس بگیرید. شما را در این مسیر به خوبی راهنمایی می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *