PPC در گوگل ادوردز

زمان مطالعه: 8 دقیقه فرقی ندارد چقدر در مورد بازاریابی PPC شنیده باشید و کنجکاو باشید که بیشتر بدانید؛ اگر می‌خواهید از PPC برای بازاریابی کسب و کار خود استفاده کنید اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، به جای درستی آمده‌اید! در این مقاله از تکنویک مجموعه‌ای از نکات در مورد هر آنچه که باید در مورد PPC

PPC در گوگل ادوردز
زمان مطالعه: 8 دقیقه

فرقی ندارد چقدر در مورد بازاریابی PPC شنیده باشید و کنجکاو باشید که بیشتر بدانید؛ اگر می‌خواهید از PPC برای بازاریابی کسب و کار خود استفاده کنید اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، به جای درستی آمده‌اید! در این مقاله از تکنویک مجموعه‌ای از نکات در مورد هر آنچه که باید در مورد PPC بدانید را به شما آموزش می‌دهیم. پس همراه ما شوید.

PPC چیست؟

PPC مخفف pay-per-click یا پرداخت به ازای کلیک، مدلی از تبلیغات دیجیتال است که در آن تبلیغ‌ کننده هر بار که روی یکی از تبلیغاتش کلیک می‌شود، هزینه‌ای را پرداخت می‌کند. اساساً شما برای بازدیدهای هدفمند از وب سایت (یا صفحه لندینگ یا برنامه) خود هزینه پرداخت می‌کنید. وقتی PPC به درستی کار کند، هزینه آن ناچیز است زیرا ارزش کلیک بیشتر از آن چیزی است که برای آن پرداخت می‌کنید. برای مثال اگر برای یک کلیک 3 دلار بپردازید، اما کلیک به فروش 300 دلاری منجر شود، سود زیادی کرده‌اید!

تبلیغات PPC در اشکال و اندازه‌های مختلف (به معنای واقعی کلمه) وجود دارد و می‌تواند از متن، تصویر، ویدیو یا ترکیبی از هر دو تشکیل شود. این تبلیغات می‌توانند در موتورهای جستجو، وب سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و موارد دیگر ظاهر شوند.

مطالعه مقاله کامل تبلیغات کلیکی چیست؟ 

تبلیغات ppc

تبلیغات موتورهای جستجو (که به عنوان جستجوی پولی یا بازاریابی موتور جستجو نیز شناخته می‌شود) یکی از محبوب‌ترین اشکال PPC است. این تبلیغات، تبلیغ‌کنندگان را قادر می‌سازد زمانی که شخصی جستجوی مرتبط با کلمه کلیدی آنها را انجام می‌دهد، برای قرار دادن آگهی خود در لینک‌های حمایت ‌شده موتور جستجو پیشنهاد بدهند. به عنوان مثال اگر ما برای کلمه کلیدی «ممیزی تبلیغات گوگل» پیشنهاد بدهیم، آگهی ما برای درجه ‌بندی عملکرد تبلیغات رایگان گوگل ما ممکن است در SERP برای آن یا یک جستجوی مرتبط ظاهر شود:

تبلیغات ادز

مدل‌های پرداخت تبلیغات کلیکی

معمولاً نرخ‌ تبلیغات پرداخت به ازای کلیک با استفاده از مدل نرخ ثابت یا مدل مبتنی بر پیشنهاد تعیین می‌شود.

 1. مدل نرخ ثابت

در مدل پرداخت به ازای کلیک نرخ ثابت، یک تبلیغ‌ کننده به ازای هر کلیک،هزینه ثابتی را به ناشر پرداخت می‌کند. ناشران عموماً فهرستی از نرخ‌های مختلف PPC را که برای مناطق مختلف وب سایت آنها اعمال می‌شود دارند. توجه داشته باشید که ناشران عموماً آماده مذاکره در مورد قیمت هستند. اگر تبلیغ‌ کننده‌ای قرارداد بلندمدت یا با ارزش بالایی ارائه دهد، ناشر به احتمال زیاد قیمت ثابت را پایین می‌آورد.

 1. مدل مبتنی بر پیشنهاد

در مدل مبتنی بر پیشنهاد، هر تبلیغ‌ کننده با حداکثر مبلغی که حاضر است برای یک مکان تبلیغاتی بپردازد، پیشنهاد می‌دهد. سپس یک ناشر با استفاده از ابزارهای خودکار، حراجی را انجام می‌دهد. هر زمان که یک بازدیدکننده محل تبلیغ را فعال کند، حراج برگزار می‌شود.

توجه داشته باشید که برنده یک حراج به طور کلی بر اساس رتبه و نه کل مبلغ پول ارائه شده تعیین می‌شود. این رتبه هم مقدار پول ارائه شده و هم کیفیت محتوای ارائه شده توسط یک تبلیغ را در نظر می‌گیرد. بنابراین، ارتباط محتوا به اندازه پیشنهاد مهم است.

کارکرد تبلیغات PPC چگونه است؟

تبلیغات PPC از پلتفرمی به پلتفرم دیگر متفاوت به نظر می‌رسد، اما به طور کلی فرآیند به شرح زیر است:

 1. نوع کمپین خود را بر اساس هدف انتخاب کنید.
 2. تنظیمات و هدف گذاری خود را (مخاطبان، دستگاه‌ها، مکان‌ها، برنامه زمانی و غیره) اصلاح کنید.
 3. بودجه و استراتژی پیشنهادی خود را ارائه دهید.
 4. URL مقصد خود را وارد کنید (صفحه فرود).
 5. تبلیغ خود را بسازید.
PPC در گوگل ادوردز

پس از انتشار تبلیغ، مکان و زمان نمایش آن و میزان پرداختی برای یک کلیک بر اساس بودجه، قیمت پیشنهادی، تنظیمات کمپین و کیفیت و ارتباط تبلیغ شما به صورت الگوریتمی تعیین می‌شود.

از آنجایی که همه پلتفرم‌هایی که تبلیغات PPC را ارائه می‌دهند می‌خواهند کاربران خود را راضی نگه دارند، به تبلیغ ‌کنندگانی که کمپین‌های پرداخت به ازای کلیک مرتبط و قابل اعتماد با موقعیت تبلیغاتی بالاتر و هزینه‌های کمتر ایجاد می‌کنند، پاداش می‌دهند.

بنابراین اگر می‌خواهید سود خود را از PPC به حداکثر برسانید، باید یاد بگیرید که چگونه این کار را به درستی انجام دهید.

مزایای استفاده از PPC چیست؟

PPC مزایای بسیاری برای کسب و کار شما دارد، از جمله موارد زیر:

 • PPC بهینه شده و مقرون به صرفه است.
 • زمانی که شخصی عبارت مرتبط را جستجو می‌کند، تبلیغ شما در اولین صفحه نتایج نمایش داده می‌شود.
 • با توجه به اینکه ترافیک هدفمند به سمت سایت شما هدایت می‌شود، بیشتر در معرض دیده شدن قرار می‌گیرید و برند شما نیز بر سر زبان‌ها می‌افتد.
 • برای هر کلمه کلیدی می‌توانید چندین کمپین تبلیغاتی اجرا کنید.
 • تمام موارد بالا منجر به نرخ کلیک بالاتر (CTR)، تبدیل بیشتر و افزایش درآمد فروش می‌شود.
 • ترافیک فوری را فراهم می‌کند.

اگر PPC به درستی کار کند، بازگشت هزینه تبلیغات (ROAS) باید بالا باشد، زیرا ارزش بازدید از سایت شما بیشتر از مبلغی است که برای آن پرداخت می‌کنید. با این حال این کار به سادگی پرداخت برای کلیک و به دست آوردن ترافیک نیست. ایجاد یک کمپین قوی PPC به همان میزان اهمیت دارد.

یادگیری بهترین روش‌ها برای اجرای کمپین PPC بسیار مهم است، زیرا کمپین‌های مرتبط‌تر و هدفمندتر PPC توسط موتورهای جستجو با کلیک‌های تبلیغاتی کم‌هزینه‌تر پاداش می‌گیرند. اگر تبلیغات شما برای کاربران رضایت بخش و سودمند باشد، گوگل هزینه هر کلیک شما را کاهش داده و در نهایت سود بیشتری برای شما خواهد داشت.

چه کسی باید از PPC استفاده کند؟

تبلیغات PPC برای کسب‌ و کارهای کوچک ایده‌آل است زیرا می‌توانید تصمیم بگیرید که چقدر مایلید برای هر کلمه کلیدی هزینه کنید؛ بنابراین می‌توانید میزان هزینه‌ای که در زمان نمایش تبلیغات خود خرج خواهید کرد را مدیریت کنید. در اصل، این روش تضمین می‌کند که پولی که برای تبلیغات خرج می‌کنید هدر نمی‌رود، زیرا به احتمال زیاد افراد بیشتری را جذب می‌کنید که به محصول شما علاقه دارند.

گوگل ادز چیست؟

Google Ads محبوب‌ترین سیستم تبلیغاتی PPC در جهان است. پلتفرم گوگل ادز به کسب و کارها امکان می‌دهد تبلیغاتی را ایجاد کنند که در موتور جستجوی گوگل و سایر عوامل مرتبط با آن ظاهر می‌شود.

هر بار که یک جستجو انجام می‌شود، گوگل به سراغ فهرست تبلیغات می‌رود و مجموعه‌ای از برندگان را برای نمایش در صفحه نتایج موتور جستجو انتخاب می‌کند.

گوگل ادوردز

«برندگان» بر اساس ترکیبی از عوامل از جمله کیفیت و ارتباط کلمات کلیدی و کمپین‌های تبلیغاتی، و همچنین اندازه پیشنهادات کلمه کلیدی انتخاب می‌شوند. در بخش بعدی بیشتر آن را توضیح خواهیم داد.

نحوه عملکرد PPC در گوگل ادز چگونه است؟

وقتی تبلیغ‌کنندگان یک تبلیغ ایجاد می‌کنند، مجموعه‌ای از کلمات کلیدی را برای هدف قرار دادن آن تبلیغ انتخاب می‌کنند و برای هر کلمه کلیدی پیشنهاد قیمت می‌دهند. بنابراین اگر برای کلمه کلیدی «پذیرش حیوان خانگی» پیشنهاد می‌دهید، به گوگل می‌گویید که می‌خواهید آگهی شما برای جستجوهایی که با آن مطابقت دارند یا مرتبط با پذیرش حیوانات خانگی هستند نمایش داده شود.

گوگل از مجموعه‌ای از فرمول‌ها و فرآیندی به سبک حراجی استفاده می‌کند تا تصمیم بگیرد که کدام آگهی‌ها برای هر جستجو ظاهر شوند. اگر تبلیغ شما وارد حراج شود، ابتدا بر اساس ارتباط تبلیغ شما با کلمه کلیدی، نرخ کلیک مورد انتظار شما و کیفیت صفحه فرود، امتیاز کیفی از یک تا 10 به شما تعلق می‌گیرد.

سپس امتیاز کیفیت شما را در حداکثر پیشنهاد شما ضرب می‌کند (بیشترین مبلغی که می‌خواهید برای کلیک روی آن تبلیغ بپردازید) تا رتبه تبلیغ شما مشخص شود. تبلیغاتی که بالاترین امتیاز رتبه آگهی را دارند، آنهایی هستند که نشان داده می‌شوند.

این سیستم به تبلیغ کنندگان برنده اجازه می‌دهد تا با هزینه‌ای متناسب با بودجه‌شان به مشتریان بالقوه دست یابند. این در اصل نوعی حراج است. اینفوگرافیک زیر نحوه عملکرد حراج گوگل ادز را نشان می‌دهد.

ppc

نحوه انجام PPC با گوگل ادز

انجام بازاریابی PPC از طریق گوگل ادز بسیار ارزشمند است، زیرا گوگل به عنوان محبوب‌ترین موتور جستجو حجم عظیمی از ترافیک را دریافت می‌کند و بنابراین می‌تواند بیشترین بازدید و کلیک را به تبلیغات شما اختصاص دهد. اینکه تبلیغات PPC شما هر چند وقت یکبار ظاهر می‌شود بستگی به این دارد که کدام کلمات کلیدی و انواع تطابق را انتخاب کنید. عوامل زیادی تعیین کننده میزان موفقیت کمپین تبلیغاتی PPC شما هستند، اما می‌توانید با انجام موارد زیر نیز به موفقیت‌های زیادی برسید:

 • پیشنهاد برای کلمات کلیدی مرتبط با ایجاد لیست کلمات کلیدی PPC مرتبط، گروه‌های کلیدی فشرده و متن تبلیغاتی مناسب.
 • روی کیفیت صفحه لندینگ تمرکز کنید. صفحات لندینگ بهینه سازی شده با محتوای متقاعد کننده، مرتبط و یک CTA واضح برای اقدام متناسب با جستارهای جستجوی خاص ایجاد کنید.
 • امتیاز کیفیت خود را بهبود بخشید. امتیاز کیفیت رتبه ‌بندی گوگل در مورد کیفیت و ارتباط کلمات کلیدی، صفحات لندینگ و کمپین‌های PPC شما است. تبلیغ‌کنندگانی که امتیازهای کیفی بهتری دارند، با هزینه‌ کمتر کلیک‌های بیشتری روی تبلیغات خود دریافت می‌کنند.
 • جلب توجه کنید. کپی جذاب برای تبلیغات بسیار مهم است. اگر در حال اجرای تبلیغات نمایشی یا اجتماعی هستید، تبلیغات چشم نواز نیز واقعاً خلاقانه است.
PPC در گوگل ادوردز

چگونه می‌توان تحقیقات کلیدی مؤثر برای PPC انجام داد؟

تحقیق کلمات کلیدی برای PPC می‌تواند کاری فوق‌العاده وقت‌گیر باشد، اما بسیار هم مهم است. کل کمپین PPC شما بر اساس کلمات کلیدی بنا شده و موفق‌ترین تبلیغ کنندگان در گوگل ادز به طور مداوم لیست کلمات کلیدی PPC خود را رشد داده و اصلاح می‌کنند. اگر فقط یک بار تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید، زمانی که اولین کمپین خود را ایجاد می‌کنید، احتمالاً صدها هزار کلمه کلیدی ارزشمند، طولانی، کم‌هزینه و بسیار مرتبط را که می‌توانند ترافیک سایت شما را افزایش دهند از دست داده‌اید.

به طور خلاصه، یک لیست موثر کلمات کلیدی برای PPC موثر باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • مرتبط: البته که نمی‌خواهید برای کلیک‌هایی که تبدیل به مشتری نمی‌شوند، پول پرداخت کنید. این بدان معناست که کلمات کلیدی که بر روی آنها سرمایه گذاری می‌کنید باید با پیشنهادهایی که می‌فروشید مرتبط باشند.
 • جامع: تحقیقات کلمه کلیدی شما نه تنها باید محبوب‌ترین و پرجستجوترین عبارات در جایگاه شما را داشته باشد، بلکه باید کلمات کلیدی طولانی را نیز شامل شود. این‌ها خاص‌تر و کمتر رایج هستند، اما بیشتر ترافیک جستجو محور را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، رقابت کمتری دارند و بنابراین ارزان‌تر هستند.
 • گسترده: PPC تکراری است. شما باید به طور مداوم کمپین‌های خود را اصلاح و گسترش دهید و محیطی ایجاد کنید که در آن لیست کلمات کلیدی شما به طور مداوم در حال رشد و انطباق باشد.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی مفهوم تبلیغات کلیکی یا PPC پرداختیم. ابتدا تعریف دقیقی از آن ارائه دادیم و از مدل‌های پرداخت و کارکرد آن گفتیم. سپس مزایای آن را برشمردیم و گفتیم چه کسانی بهتر است به سراغ این مدل تبلیغات بروند. در ادامه از گوگل ادز گفتیم و نحوه عملکرد آن برای PPC را بررسی کردیم. در پایان نیز گفتیم چگونه می توان تحقیقات کلیدی مؤثر برای PPC انجام داد. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

ما در تکنویک فقط یک شرکت طراحی وب سایت نیستیم. ما شرکای شما در ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ هستیم؛ با سابقه‌ای درخشان از مشتریان راضی، ما اینجا هستیم تا راهنمایی‌های تخصصی متناسب با نیازهای خاص شما ارائه دهیم. برای مشاوره شخصی و هرگونه سوالی که ممکن است پاسخ داده باشید با ما تماس بگیرید.

منابع:

تیم تحقیق تکنویک

وبسایت bidnamic

وبسایت wordstream

وبسایت corporatefinanceinstitute

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *