دلایل ترک وب سایت توسط کاربران چیست؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه فرض کنید شما چند محتوای متنی خوب برای وب سایت خود نوشته‌اید. تصاویر محصول شما نیز فوق‌العاده هستند و طراحی کلی سایت نیز حرفه‌ای است. به لطف چنین ابتکارات بازاریابی، ترافیک ورودی سایت خود را خواهید داشت. پس چرا تعداد کمی از این بازدیدکنندگان به سرنخ و مشتری تبدیل می‌شوند؟ دلایل ترک وب سایت توسط

دلایل ترک وب سایت توسط کاربران چیست؟
زمان مطالعه: 9 دقیقه
ایکون پخش کننده صدا

فرض کنید شما چند محتوای متنی خوب برای وب سایت خود نوشته‌اید. تصاویر محصول شما نیز فوق‌العاده هستند و طراحی کلی سایت نیز حرفه‌ای است. به لطف چنین ابتکارات بازاریابی، ترافیک ورودی سایت خود را خواهید داشت. پس چرا تعداد کمی از این بازدیدکنندگان به سرنخ و مشتری تبدیل می‌شوند؟ دلایل ترک وب سایت توسط کاربران چیست؟

 

ما هر روز مسائلی از این قبیل را می‌شنویم. متأسفانه، تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری به آن سادگی نیست که این عبارت قدیمی می‌گوید: «اگر آن را بسازید، مشتریان خواهند آمد.» تبدیل بازدید کننده به مشتری به صورت آنلاین ترکیبی از عوامل واقعاً خاص را می‌طلبد.

اشتباهات زیادی وجود دارد که انجام آنها، به بهای نابودی نرخ تبدیل در وب سایت شما تمام می‌شود. اگر در جذب خریدار مشکل دارید، ببینید آیا هر یک از اشتباهات زیر را که باعث می‌شوند بازدیدکنندگان وب سایت شما را خرید ترک کنند، مرتکب می‌شوید یا نه؟ همراه ما باشید تا آن اشتباهات را با یکدیگر بررسی کنیم.

16 دلایل ترک وب سایت کاربران از سایت شما!

طراحی وب سایت شما قدیمی است

این یک حقیقت ناگوار است، اما همه ما کتاب‌ها را از روی جلدشان قضاوت می‌کنیم. دِرِک هالپرن در وبلاگ خود با عنوان Social Triggers تحقیق جالبی را به اشتراک گذاشته که از تأثیری که طراحی سایت می‌تواند بر قابل اعتماد بودن آن داشته باشد، پشتیبانی می‌کند.

در این مطالعه، دکتر الیزابت سایلنس، روانشناس و محقق از شرکت کنندگان خواست تا وب سایت‌هایی در حوزه فشار خون بالا را بررسی کرده و سپس ارزیابی کنند که آیا به وب سایت اعتماد دارند یا نه. نتیجه شگفت‌انگیز این مطالعه نشان داد که 94 درصد از پاسخ‌دهندگان، ناراحتی خود را در مورد طراحی وب‌سایت ابراز کرده‌اند.

طراحی مهم است. بنابراین اگر سایت شما هنوز شبیه وب سایت‌های دهه 90 میلادی به نظر می‌رسد، وقت آن است که یک تغییر اساسی بدهید.

خواندن مطالب شما دشوار است.

از مهمترین دلایل ترک وب سایت این موضوع است. در نظر بگیرید که طراحی فقط مربوط به رنگ‌ها، تصاویر و گرافیک به کار رفته در سایت نیست. فونت‌هایی که استفاده می‌کنید و همچنین رنگ‌های متن و پس‌زمینه، می‌توانند تعیین کنند که افراد چقدر راحت می‌توانند محتوای وب‌سایت شما را بخوانند و هضم کنند. اگر محتوا به سادگی قابل خواندن و فهم نباشد، مخاطب به راحتی تبدیل به مشتری نمی‌شود.

هیچ قانون سخت و سریعی در مورد اینکه از کدام فونت استفاده کنید و کدام را استفاده نکنید، وجود ندارد – به جز اینکه هرگز نباید از Tahoma استفاده کنید. در عوض برای رسیدن به بهترین نتیجه، از ترکیب رنگ‌های با کنتراست بالا و فونت‌های سریف یا sans serif تمیز و بدون جزئیات اضافی بهره بگیرید. در ادامه به چند نکته و ایده در مورد انتخاب فونت مناسب برای بازاریابی اشاره می‌کنیم.

در مورد اندازه فونت بهتر است از فونت‌های بزرگتر استفاده کنید تا بازدیدکنندگان تجربه بهتری داشته باشند، چه روی دسکتاپ باشند و چه از یک گوشی یا تبلت استفاده کنند. برای هدینگ‌ها، از اندازه فونت 22 پیکسل یا بزرگتر استفاده کنید. برای متن بدنه به سراغ 14 پیکسل یا حتی بزرگتر بروید.

سایت شما به افزونه‌های قدیمی متکی است

اگر محتوای فروش سایت خود را در فایل‌های فلش مدفون کرده‌اید، مدت زیادی را در انتظار کاربرانی سپری خواهید کرد که نه زمان و نه تمایلی به نصب نسخه‌های جدید این افزونه قدیمی دارند. حتی یوتیوب هم فلش را به نفع پخش کننده ویدیویی مدرن‌تر HTML5 کنار گذاشته است.

در عوض، از HTML5 برای همه ویدیوها و انیمیشن‌های موجود در سایت خود استفاده کنید. برای ارائه تجربه بهتر برای کاربرانی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند ویدیویی را تماشا کنند (و برای کمک به بهبود سئو)، خلاصه، یادداشت‌ها یا رونوشت ویدیو را اضافه کنید.

با این حال به یاد داشته باشید که افزونه‌ها همیشه منسوخ می‌شوند. هر چه سایت شما افزونه‌های گوناگون کمتری داشته باشد، زمان کمتری را هم برای رفتن به سراغ ترندهای جدید فناوری صرف خواهید کرد.

شما افراد را غرق در تبلیغات می‌کنید

شما افراد را غرق در تبلیغات می‌کنید

از دیگر دلایل ترک وب سایت تبلیغات زیادی است. اگر وب سایت شما بر روی یک مدل تبلیغاتی اجرا می‌شود، حذف کامل آنها از وب سایت شما ممکن است امکان پذیر نباشد. اما فقط به این دلیل که باید تبلیغات داشته باشید، لزومی ندارد که آنها را در همه جا بگنجانید.

گزارش اعتماد در تبلیغات نیلسن در سال 2014 نشان داد که شرکت‌کنندگان در نظرسنجی تقریباً به تمام انواع تبلیغات سنتی – از جمله تبلیغات روزنامه‌ها، آگهی‌های مجلات، بیلبوردها، تبلیغات رادیویی و آگهی‌های تجاری – بیشتر از تبلیغات بنری آنلاین اعتماد دارند. میزان اعتماد افراد مورد بررسی به اشکال مختلف تبلیغات به شرح زیر است:

از آنجایی که اعتماد یک مؤلفه کلیدی برای ایجاد مشتری بالقوه است، باید تعداد تبلیغاتی که استفاده می‌کنید و مکان‌هایی که در آن نمایش داده می‌شوند را محدود کنید. تبلیغات نباید اولین چیزی باشد که بازدیدکنندگان می بینند و نباید بیشتر از محتوای واقعی سایت شما از جاهای خالی سایت استفاده کنند.

ویدیوهای سایت شما به صورت خودکار پخش می‌شوند

شما را نمی‌دانم، اما هیچ چیز به اندازه ویدیویی که به ‌طور خودکار پخش می‌شود، باعث نمی‌شود از یک سایت با سرعت هر چه تمام‌تر خارج شوم. مشتریان باهوش امروزی ترجیح می‌دهند نحوه و زمان مصرف محتوای آنلاین را انتخاب کنند. حمله به آنها با ویدیو بدون رضایت آنها، راهی سریع برای فراری دادن مشتریان بالقوه از وب سایت شما بدون خرید است.

ساختار ناوبری شما نامشخص است

اگر تا به حال برای شما اتفاق افتاده است، فقط کافی است دست خود را بالا ببرید: به وب‌سایتی وارد می‌شوید و به دنبال یک اطلاعات خاص می‌گردید، اما فقط در پیچ و خم به ظاهر بی‌پایانی از گزینه‌های ناوبری با چیدمان ضعیف گیر می‌افتید.

ناوبری نامشخص نه تنها برای تجربه کاربری در سایت شما مضر است، بلکه برای سئوی شما نیز ضرر بسیار دارد.

سئو چیست؟

قانون طلایی ناوبری این است: برای چیدمان سایت خود طوری فکر کنید که گویی مشتری هستید. اگر تازه این وب سایت را دیده باشید، انتظار دارید سازماندهی اطلاعات به چه صورت باشد؟ چه مراحلی را برای یافتن اطلاعاتی که به سؤالات شما پاسخ می‌دهد، طی می‌کنید؟

ناوبری خود را دوباره بررسی کنید تا بتوانید نیازهای کاربر را در نظر بگیرید و به دلیل سازماندهی محتوایی بد، فروش بالقوه را از دست ندهید. اگر مطمئن نیستید که می‌توانید محتوای خود را مطابق انتظارات مصرف‌کننده تنظیم کنید، از سرویسی مانند UserTesting (یا حتی بهتر از آن، Drunk User Testing) برای کشف نقاط مشکل احتمالی بهره بگیرید.

شرایط ثبت نام در وب سایت شما اعصاب خردکن است

شرایط ثبت نام در وب سایت شما اعصاب خردکن است

محتوای دروازه‌دار (محدود شده) برای هدایت سرنخ‌ها به قیف فروش وب ‌سایت عالی است. اما در نظر گرفتن همه چیز و محافظت از آن با الزامات ثبت نام محدود، نرخ تبدیل شما را از بین می‌برد.

همانطور که فرم‌های ثبت نام را ایجاد می‌کنید، از خود بپرسید که آیا هر فیلدی که اضافه می‌کنید ضروری است یا نه. اگر حذف چیزی برایتان سخت است، به یاد داشته باشید که Expedia با حذف یک فیلد داده، 12 میلیون دلار اضافی به جیب زد.

سایت شما فاقد شخصیت است

شخصیت برند در وب سایت شما و در کمپین‌های بازاریابی شما اهمیت دارد.

آژانس Millward Brown اذعان داشته که رابطه‌ای میان نحوه بیان برندها در کشورهای مختلف و قدرت روابط مشتری که ایجاد می‌کنند، وجود دارد.» در ادامه نموداری از کلمات خاص مورد استفاده برای توصیف شخصیت مرتبط با کشورهای مختلف در سراسر جهان آمده است:

در حالی که ویژگی‌های شخصیتی که «ایده‌آل» در نظر گرفته می‌شوند از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، داشتن یک شخصیت تثبیت ‌شده بخش مهمی از موفقیت یک کسب‌وکار است. اگر وب‌سایت شما طوری جلوه می‌کند که گویی هر کسی می‌تواند آن را طراحی کند، در برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه دچار مشکل خواهید شد. فروش شما بدون این ارتباط آسیب خواهد دید.

سرعت لود سایت شما پایین است

تحقیقات KISSmetrics نشان می‌دهد که زمان بارگذاری در عملکرد وب سایت تاثیر دارد. در ادامه به برخی از آمارهای کلیدی از این تحلیل اشاره می‌کنیم:

  • 47٪ از بازدید کنندگان انتظار دارند یک صفحه وب در دو ثانیه یا کمتر بارگذاری شود.
  • 40٪ افراد وب سایتی را که بارگذاری آن بیش از سه ثانیه طول می‌کشد، رها می‌کنند.
  • حتی یک ثانیه تاخیر (یا سه ثانیه انتظار) رضایت مشتری را تا حدود ٪16 کاهش می‌دهد.

اگر بهینه سازی عملکرد بارگذاری سایت خود را به تعویق انداخته‌اید، آن را در صدر لیست کارهای خود قرار دهید.

13 ابزار تست سرعت سایت

پیشنهادات جهت‌دار شما مرتبط یا جذاب نیستند

دادن پیشنهاد قانع کننده اهمیت دارد، اما آیا این پیشنهاد به مخاطبان شما مرتبط است؟ اگر چنین است، آیا آن را به گونه‌ای نشان می‌دهید که برای بازدیدکنندگان جذاب باشد؟ اگر الگوهای ترافیکی را مشاهده کردید که نشان می‌دهد بازدیدکنندگان به صفحات فرود شما می‌آیند اما ماندگار نیستند، به احتمال زیاد با پیشنهادی که شما ارائه می‌دهید ارتباط برقرار نمی‌کنند.

صفحات فرود با تبدیل بالا شامل یک فراخوان برای اقدام (CTA) قوی هستند که به روشنی به بازدیدکننده نشان می‌دهد که گام بعدی چیست – و با برداشتن آن مرحله چه انتظاری باید داشته باشد. همچنین می‌توانید صفحات فرود خود را تقسیم‌بندی کنید تا ببینید مخاطب شما با چه چیزی بهتر ارتباط می‌گیرد.

مزایای محصول شما مشخص نیست

مزایای محصول شما مشخص نیست

اگر ویژگی‌های محصول خود را به طور واضح با مشتریان خود در وب سایت خود به اشتراک نمی‌گذارید، مطمئناً آنها مجبور نخواهند شد از قیف فروش پایین بیایند.

بیایید مدل کلاسیک آی پاد اپل را در نظر بگیریم. در تصویر زیر دو روش مختلف برای نمایش iPod در وب سایت اپل داریم:

دو روش مختلف برای نمایش iPod

خریداران اولیه اپل اهمیتی به 1 گیگابایت فضا یا فرمت MP3 نمی‌دادند؛ چیزی که برایشان اهمیت داشت، توانایی بردن هزاران آهنگ به هر کجا که می‌رفتند بود.

این همان چیزی است که به عنوان مزیت فروش و نه ویژگی در نظر گرفته می‌شود. درک (و پیاده سازی) مفهوم بسیار مهمی است که نشان می‌دهد در تلاش برای تشخیص مشکلات تبدیل در وب سایت خود هستید.

شما هرگز دعوت به اقدام نمی‌کنید

شاید ممکن است بی‌معنا به نظر بیاید، اما تحقیقات Small Business Trends نشان می‌دهد که 80 درصد از وب‌سایت‌های کسب‌وکار کوچک B2B تا سال 2013 فاقد فراخوان برای اقدام یا CTA بودند. عجیب است، نه؟ آن‌ها به این خاطر در فروش ضرر نمی‌کردند چون فراخوان‌ برای اقدامشان ضعیف نوشته شده بود؛ بلکه فرصت را از دست دادند زیرا نتوانستند به سادگی برای فروش درخواست کنند.

اگر درخواستی از مشتریان خود نداشته باشید، مسلماً آنها نیز اقدامی انجام نخواهند داد؛ بنابراین هر صفحه فروش، پست وبلاگ، صفحه محصول و غیره را با یک فراخوان متقاعدکننده و مرتبط به پایان برسانید که بازدیدکنندگان را تشویق به اقدام و خرید کند.

محتوا یا محصولات شما به وعده‌های صفحه فرود عمل نمی‌کند

کودی ری میلر در پستی در وبلاگ Crazy Egg در مورد تجربه خود از بازدید از وب سایت www.nissan.com می‌نویسد. شاید فکر کنید که این لینک شما را به وب سایت نیسان موتورز می‌برد، درست است؟ اما در عوض، شما را به یک وب سایت قطعات کامپیوتری می‌برد که توسط خانواده‌ای با نام خانوادگی نیسان اداره می‌شود!

اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد اتومبیل‌ها بودید و به آن وب سایت هدایت شدید، آیا می‌خواهید آنجا بمانید؟

البته که نه. با این حال، این دقیقاً همان چیزی است که وقتی در صفحات فرود خود بیش از حد قول می‌دهید، اتفاق می‌افتد. بینندگان با این فکر که راه‌حل مناسبی برای نیازهای خود پیدا کرده‌اند، دچار سردرگمی می‌شوند. وقتی آنها به سایت شما می‌رسند و می‌بینند که اطلاعات موجود در آنجا آن چیزی نیست که انتظار داشتند، اولین کلیک آنها احتمالاً دکمه «بازگشت» خواهد بود.

بیش از حد وعده و وعید ندهید، در غیر این صورت نرخ تبدیل پایینی خواهید داشت و به طعمه گذاری و فریب بازدیدکنندگان خود معروف خواهید شد.

سایت شما ریسپانسیو (واکنشگرا) نیست

سایت شما ریسپانسیو (واکنشگرا) نیست

به‌روزرسانی اصلی الگوریتم تلفن همراه گوگل اینجاست، بنابراین اگر سایت شما برای گوشی ریسپانسیو نیسست، احتمالاً به طور قابل توجهی در رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک ضرر خواهید کرد.

با این حال این همه داستان نیست: طبق تحقیقات انجام شده توسط Mobify، 30 درصد مشتریان روی گوشی اگر تجربه بهینه‌ای از سایت نداشته باشند، خرید را رها می‌کنند.

طراحی واکنشگرا می‌تواند دردسرساز باشد، اما آیا واقعاً می‌توانید این همه ترافیک و این همه فروش را از دست بدهید؟ این مقاله را هم بخوانید تا بیاموزید چگونه وب سایت خود را ریسپانسیو کنید.

ویژگی‌های سایت واکنشگرا

از فناوری قصد خروج استفاده نمی‌کنید

همه آن بازدیدکنندگانی را که قبلاً ذکر کردم دکمه «بازگشت» را فشار می‌دهند، یادتان هست؟ این امید وجود دارد که با استفاده از برنامه‌های فناوری قصد خروج دوباره توجه آنها را به خود جلب کنید. اینها ابزارهایی هستند که حرکت ماوس بازدیدکننده را ردیابی می‌کنند. اگر به نظر برسد که بازدیدکننده در شرف بازگشت است، در آخرین تلاش برای کمک به ماندن او در صفحه، پیام یا پیشنهادی به آن بازدیدکننده ارائه می‌شود.

مثلاً شرکتی که از این نرم‌افزار برای ارائه کوپن تخفیف 10 درصدی به بازدیدکنندگان خروجی استفاده می‌کند، نرخ تبدیل کلی خود را تا 13 درصد بهبود می‌بخشد که منجر به 2423 تبدیل شد که در غیر این صورت در آن ماه از بین می‌رفتند. این واقعاً عالی است. شرکت‌هایی مانند Picreel فناوری قصد خروج را ارائه می‌کنند که به شما کمک می‌کند بازدیدکنندگان را قبل از ترک وب‌سایت خود جذب کنید.

سایت شما هک شده است

تصور اینکه سایت شما هک شده باشد بدون اینکه بدانید، شاید دیوانه کننده به نظر برسد. اما به گفته جیمز لین از کارمندان فوربس، تخمین زده می‌شود که هر روز 30000 سایت در معرض خطر قرار می‌گیرند. بسیاری از اوقات، این هک‌ها به اندازه‌ای پیچیده هستند که به جز دقیق‌ترین وب‌مسترها هم نشانه‌های آن را نمی‌بینند.

اگر هر روز زمان کافی برای بررسی کدهای خود را ندارید، یک برنامه نظارتی مانند Sucuri را در نظر بگیرید تا تمام اعتماد کاربران مهم را که برای فروش و تبدیل وب سایت لازم است، حفظ کنید.

با پرداختن به این مسائل در وب سایت خود، باید شاهد دستاوردهای عمده در عملکرد آن باشید. اما اینها تنها عواملی نیستند که می‌توانند بر توانایی شما برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری تأثیر بگذارند. با این حال برخی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر از دست دادن مشتری هستند.

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی 16 دلیل عمده که بازدیدکنندگان ممکن است به خاطر آنها سایت شما را ترک کنند و خریدی انجام ندهند، پرداختیم. امیدواریم این دلایل را به دقت مدنظر بگیرید و در وب سایت خود لحاظ کنید تا بتوانید حداکثر فروش را از بازدیدکنندگان خود داشته باشید.

تکنویک آماده ارائه خدمات طراحی وب سایت‌های فروشگاهی و شرکتی به شما عزیزان می‌باشد. برای اطلاع بیشتر از هزینه طراحی وب سایت وردپرسی می‌توانید اینجا را کلیک کنید یا با مشاوران ما در تماس باشید. تکنویک همیشه در کنار شماست.

منابع:

تیم تحقیق تکنویک

وبسایت Hubspot

2 Comments

  1. سایتی که همش متن داره هم باعث خروج میشه. ترکیبی از عکس، نمودار، اینفوگرافیک و ویدئو یک صفحه پر بار و جذاب رو برای مخاطب میسازه

    1. استفاده از طرح‌های گرافیکی و عکس بسیار در میزان تعامل و افزایش ماندگاری کاربر در سایت موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *