UX رایتینگ چیست؟

زمان مطالعه: 10 دقیقه UX رایتینگ چیست؟ وقت یک کوییز است: به آخرین برنامه‌ای که در گوشی خود استفاده کرده‌اید فکر کنید؛ ترجیحاً همان برنامه‌ای که اغلب استفاده می‌کنید. آیا متن آن برنامه را به خاطر دارید؟ متن هر دکمه چطور؟ متن منو؟ دستورالعمل‌ها؟ پیام‌های اعلان؟ به احتمال زیاد ممکن است یک یا دو کلمه را به خاطر بسپارید،

UX رایتینگ چیست؟
زمان مطالعه: 10 دقیقه

UX رایتینگ چیست؟ وقت یک کوییز است: به آخرین برنامه‌ای که در گوشی خود استفاده کرده‌اید فکر کنید؛ ترجیحاً همان برنامه‌ای که اغلب استفاده می‌کنید. آیا متن آن برنامه را به خاطر دارید؟ متن هر دکمه چطور؟ متن منو؟ دستورالعمل‌ها؟ پیام‌های اعلان؟

به احتمال زیاد ممکن است یک یا دو کلمه را به خاطر بسپارید، اما نه بیشتر از آن. هنوز هم آن متن صدا و معرف محصول است. چنین چیزی شما را در استفاده از برنامه راهنمایی می‌کند تا بتوانید کار خود را انجام دهید؛ چه آن کار را هیچوقت یا هزاران بار پیش از آن انجام داده باشید.

کپی محصول آنقدر مهم است که یک نقش شغلی به آن اختصاص داده شده: نویسنده UX. در این مقاله، خواهید فهمید که نوشتن UX چیست، نویسندگان UX چه چیزی خلق می‌کنند (و چگونه) و یک نویسنده UX روزانه چه می‌کند.

UX رایتینگ چیست؟

نوشتن UX در واقع فرایند ایجاد متن و کپی مشتری پسند برای رابط‌های کاربری است. نویسندگان UX متنی را برنامه ریزی کرده و می‌نویسند که کاربران را در یک محصول دیجیتال، برنامه یا وب سایت راهنمایی می‌کند. این متن به عنوان میکروکپی نیز شناخته می‌شود.

به عبارت دیگر، نویسندگان UX تعیین می‌کنند که یک محصول چگونه به نظر برسد. این کار بسیار بزرگی بوده و از حوزه‌های رو به رشد تلقی می‌شود؛ زیرا شرکت‌های نرم افزاری همچنان منابع بیشتری را در تجربه کاربری محصولات خود سرمایه گذاری می‌کنند.

البته کلماتی که کاربران هنگام جستجو در یک محصول می‌خوانند نیز بسیار مهم است. اگر این کلمات بد نوشته شده باشند، استفاده از محصول سخت‌تر می‌شود، خواننده را سردرگم و ناامید می‌کند و در نهایت کسی به سراغش نمی‌آید.

از سوی دیگر یک کپی رابط خوب به طور یکپارچه با محصول ترکیب می‌شود. وقتی یک محصول دیجیتال برای یادگیری و استفاده راحت و ساده به نظر می‌رسد، تا حد زیادی به لطف نویسندگان UX است.

علیرغم عنوان شغلی‌شان، نویسندگان UX فقط نویسنده نیستند. این اشخاص خود متن را می‌نویسند و همچنین طراح هم هستند. این طراحان مسئول شکل دادن به نحوه تجربه کاربران از یک محصول کامل و چگونگی تکمیل آن تجربیات با متنی که می‌نویسند هم هستند تا آن را آسان‌تر (و حتی لذت بخش‌تر) هم بکنند.

UX رایترها چه می‌نویسند؟

UX رایترها چه می‌نویسند؟

نویسندگان UX متنی را که کاربران در محصولات دیجیتال می‌بینند برنامه ریزی، ایجاد و آزمایش می‌کنند. این شامل متنی است که روی صفحه نمایش داده شده یا با صدای بلند خوانده می‌شود (مانند یک بلندگوی هوشمند یا نرم افزار تبدیل متن به گفتار).

یک نویسنده UX متن را برای تعدادی یا همه عناصر زیر ایجاد می‌کند:

 • دکمه‌ها و سایر موارد تعاملی
 • نکات و دستورالعمل‌ها
 • منوها و ناوبری
 • فرم‌ها
 • اعلان‌ها
 • پیغام خطا
 • مُدال‌ها و دیالوگ‌ها
 • صفحات آن بوردینگ

کلمه دیگر برای توصیف این نوع متن «میکروکپی» است. Microcopy شامل تکه‌های کوچکی از متن است که در وب‌سایت‌ها و اپ‌ها می‌بینید که به شما آموزش می‌دهند چه کاری انجام دهید. وجود میکروکپی عدم اطمینان را کاهش می‌دهد، نوید پیشرفت را داده و اطمینان می‌دهد که به سوی یک هدف حرکت می‌کنید.

تنها در یک صفحه از سایت HubSpot چند نمونه میکروکپی می‌بینیم که در حال انجام کار خود هستند:

عکس از سایت هاب اسپات

می‌توانیم متنی را در منوهای کشویی، دکمه‌ها، راهنمایی‌های ابزار و کارت‌ها ببینیم که همه با دقت برای وضوح طراحی شده‌اند.

در این مثال و در همه محصولات خوبی که استفاده می‌کنید، متوجه خواهید شد که متن تا حدی پراکنده و کم است – یعنی هیچ پاراگرافی نمی‌بینیم. نویسندگان UX درک کرده‌اند که بهترین نسخه UX یک نسخه مینیمال است. چرا که کاربران آنطور که یک کتاب را می‌خوانند، میکروکپی را نمی‌خوانند. به عبارتی نه تنها همه جملات را نمی‌خوانند، بلکه به همه کلمات هم توجه نمی‌کنند.

در عوض، کاربران کلمات کلیدی و شاخص‌های بصری را اسکن می‌کنند تا به آنها کمک کند به اهداف خود برسند – چیزهایی مانند سرفصل‌ها، دکمه‌ها، فهرست‌ها و موارد دیگر. یک مطالعه در مقیاس بزرگ از گروه نیلسن نورمن نشان داد که محتوای کوتاه و قابل اسکن بیش از دو برابر یک پاراگراف استاندارد از همان متن قابل استفاده رتبه‌بندی شده است. نویسندگان UX مقاله نمی‌نویسند. آنها محتوای متنی را ایجاد می‌کنند که واضح، مختصر و قابل اسکن باشد.

علاوه بر این، کاربران اغلب از «الگوهای اسکن» مانند الگوی F شکل طبعیت می‌کنند. در الگوی اسکن F شکل، کاربر با خواندن به صورت افقی در بالای قسمت متن شروع می‌کند. سپس به صورت عمودی حرکت کرده و کمتر به صورت افقی اسکن می‌کند؛ در نهایت به صورت عمودی اسکن می‌کند.

نویسندگان UX از الگوهای اسکن و کپی و طراحی رابط بر این اساس آگاه هستند. آنها با نوشتن جملات کوتاه‌تر، از جمله سرفصل‌ها و فهرست‌ها با بولت، تأکید بر متن مهم با شاخص‌های بصری مانند بولد یا هایلایت و قرار دادن اطلاعات کلیدی در ابتدای جمله یا پاراگراف، متن را قابل اسکن‌تر می‌کنند.

اما چرا این همه تلاش برای اسکن کردن متن انجام می‌شود؟ پاسخ آن ساده است: نیازی به تلاش بیشتر نیست. کپی UX خوب یعنی نامرئی بودن! البته نه به معنای واقعی کلمه – اگر کپی کار خود را به درستی انجام بدهد، کاربر نباید متوجه شود یا مجبور به فکر کردن در مورد آن باشد و می‌تواند کاملاً روی کار خود تمرکز کند.

خواندن متن روی صفحه شاید کار زیادی به نظر بیاید، اما بررسی چندین پاراگراف متن تلاش زیادتری از دید خیلی از کاربران است. چنین چیزی باعث می‌شود آنها احساس خستگی کرده و احتمالاً صفحه را نخوانده رها کنند. به همین دلیل است که متن قابل اسکن نقطه قوت نویسنده UX است.

برخی از روش‌های دیگری که نویسندگان UX از آنها بهره می‌گیرند تا تلاش خواننده را به حداقل برسانند عبارتند از:

 • پرهیز از نوشتن پاراگراف‌های طولانی و دیوار متنی
 • اجتناب از کلمات و اصطلاحات پیچیده (یعنی زبان خاص هر صنعت) در صورت امکان
 • نشان دادن فقط موارد مورد نیاز کاربر به او در همان مقطع زمانی و ارائه آنها در صورت نیاز
 • پرهیز از گزینه‌های اضافی که می‌تواند باعث اضافه بار اطلاعات شود.
 • حفظ یک صدای ثابت در سراسر محصول (در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنیم)
 • رابط‌ها را با تکنیک‌هایی مانند سلسله مراتب بصری و الگوهای طراحی آشنا نگه دارید.

با این حال، این بدان معنا نیست که میکروکپی باید خنثی و عاری از شخصیت باشد. نویسندگان هنوز هم می‌توانند لحظات لذت بخشی را به سرتاسر آن تزریق کنند! مثلاً یک پیام خطای دوستانه یا یک لحظه جشن مختصر پس از انجام یک کار توسط کاربر، مانند این مثال از Mailchimp:

اسکرین پیغام خطای سایت Mailchimp

مسئولیت‌های UX رایتر چیست؟

به دنبال نوشتن UX هستید؟ بسته به اندازه شرکت از شما انتظار می‌رود که برخی یا همه این مسئولیت‌ها را به طور روزانه انجام دهید:

 1. نویسندگی

بیایید یکی از بدیهیات را برای همیشه از سر راه برداریم: نویسندگان UX مسئول ایجاد و نوشتن میکروکپی محصول هستند؛ از دستورالعمل‌هایی که کاربر در صفحه‌های ورودی می‌بیند تا دکمه‌های متن و تول تیپ‌ها گرفته تا پیام‌های خطا و اعلان‌ها.

برای ارائه بهترین خدمات به کاربران با کپی، فرآیند نوشتن نیاز به درک کامل محصول و دانستن نحوه ارائه آن اطلاعات به شیوه‌ای قابل هضم دارد. هر چه یک کار پیچیده‌تر باشد، تلاش بیشتری برای آسان کردن آن نیاز است.

یک UX رایتر ممکن است در کپی کردن در وب سایت محصول، ارتباطات مشتری مانند ایمیل‌ها و اسناد پشتیبانی نیز مشارکت داشته باشد؛ اما تمرکز اصلی آنها متنی است که در داخل خود محصول دیده می‌شود.

آموزش تولید محتوا برای سایت

 1. خلق چیزهای قابل ارائه

علاوه بر نوشتن خود میکروکپی، یک نویسنده UX مسئول تولید موارد قابل تحویل است که طرح‌ها و تحقیقات خود را به سایر دست‌اندرکاران منتقل کند. این موارد قابل تحویل عبارتند از:

 • استایل گایدها

استایل گاید (راهنمای سبک) مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و اصطلاحاتی است که بر ارتباطات نوشتاری یک برند حاکم است.

استایل گایدها بخش کلیدی کمربند ابزار UX  رایتر هستند؛ چرا که تضمین می‌کنند که تمام کپی‌ها در داخل و خارج محصول سازگار و باکیفیت هستند. استایل گاید مواردی مانند قواعد دستور زبان، حروف بزرگ، نحوه املای کلمات خاص و اصطلاحات ویژگی‌های محصول را روشن می‌کند. همانطور که در بالا ذکر شد زمانی که این موارد سازگار باشند، UX بهبود می‌یابد.

نویسندگان UX برای ایجاد و به‌روزرسانی منظم استایل گاید شرکت خود با سایر دست‌اندرکاران همکاری می‌کنند. همانطور که یک محصول و مشتریان آن تغییر می‌کنند، زبان هم باید به‌روز شود تا مطابقت داشته باشد؛ زیرا نویسندگان اغلب به استایل گاید خود رجوع می‌کنند.

یک استایل گاید همچنین صدای و لحن برند را ایجاد می‌کند. صدای یک برند شخصیت کلی آن در سراسر ارتباطاتی است که دارد؛ در حالی که لحن، سطوح احساسی متفاوتی است که صدا می‌تواند در طول تجربه محصول به خود بگیرد.

یک صدا هرگز نباید تغییر کند، در حالی که لحن باید با متن متغیر باشد. مثلاً پیام تأیید ممکن است لحن شوخ‌تری از صدای برند داشته باشد، در حالی که صفحه هشدار احتمالاً باید لحن جدی‌تری برای کمک به کاربر در رسیدگی به این مشکل به خود بگیرد.

در اینجا یک مثال از استایل گاید Walmart در مورد نحوه توصیف صدای برند را می‌بینیم:

استایل گاید Walmart
 • اسناد هندآف (تحویل نهایی)

پس از اینکه نویسندگان UX میکروکپی را برای محصول خود ایجاد کردند، باید آنها را به صورت قابل تحویلی سازماندهی کنند که در نهایت در اختیار توسعه دهندگان قرار دهند و آنها نسخه را در محصول کدگذاری کنند. به این مرحله خروجی (هندآف) توسعه دهندگان می‌گویند.

این تحویل دادنی‌ها ممکن است در اشکال مختلفی ظاهر شوند. اغلب از ماکاپ‌های محصول استفاده می‌شود؛ چون نشان می‌دهند که متن چگونه باید در رابط کاربری ظاهر شود.

UX رایتینگ چیست؟

همچنین معمول است که نویسندگان UX یک صفحه گسترده حاوی تکه‌های متن رایج (مانند «بله/خیر»، «مطمئنی؟») را با کدهای مرتبط ارسال کنند. این تکه‌های متن رشته نامیده می‌شوند و می‌توانند با انجام مؤثر «یافتن و جایگزینی» برای کد و تعویض آن با رشته مرتبط، وارد محصول شوند.

 • ممیزی محتوا

یک تیم UX گاهی ممیزی محتوای معمولی را نیز انجام دهد. ممیزی محتوا، ارزیابی تمام دارایی‌های یک محصول یا وب‌سایت است تا مشخص شود کدام ‌یک باید حفظ، تغییر یا حذف گردند.

خیلی از شرکت‌ها به هنگام بازنگری نام تجاری یا بازسازی یک محصول یا وب‌سایت، ممیزی محتوا انجام دهند. ممیزی محتوا را به طور منظم انجام دهید تا مطمئن شوید که بهترین خدمات را به کاربران فعال و بالقوه خود ارائه می‌دهید.

 1. عملکرد میان وظیفه‌ای برای ساخت محصول

UX رایترها با بسیاری از اعضای تیم و دست‌اندرکاران دیگر همکاری می‌کنند تا نسخه‌ای تولید شود که با دیدگاه محصول و نیازهای کاربران هماهنگ باشد. به عنوان یک نویسنده UX، نقش‌هایی که می‌توانید انتظار کار با آنها را داشته باشید عبارتند از:

 • طراحان UX که تمام تجربه کاربری یک محصول برعهده آنهاست.
 • طراحان رابط کاربری که عناصر بصری محصول را در جایی که نویسندگان UX کپی خود را قرار می‌دهند ایجاد می‌کنند.
 • محققان UX که برای درک نیازهای کاربران از طریق روش‌هایی مانند نظرسنجی، آزمایش، گروه‌های متمرکز و داده‌های کاربردی تلاش می‌کنند.
 • استراتژیست‌های محتوا که بر استقرار محتوای برند از جمله نسخه UX، برای دستیابی به اهداف تجاری نظارت می‌کنند.
 • مدیران محصول که بر برنامه ریزی، ایجاد و راه اندازی محصول نظارت می‌کنند.
 • بازاریابان و متخصصان برند که می‌توانید در ایجاد نسخه‌های عمومی به آن‌ها کمک کنید و ممکن است بازخوردی در مورد میکروکپی برای همسو کردن بازاریابی و کپی محصول ارائه دهند.
 • توسعه‌دهندگانی که کد محصول را بر اساس خروجی که ارائه می‌دهید می‌نویسند.
تحقیق و توسعه
 1. تحقیق و تست کاربر

اگر علاقه‌مند به درک مخاطبان خود به طرق مختلف تحقیقاتی هستید، نوشتن UX یک فرصت عالی است. نویسندگان UX حامیان کاربر هستند و باید برای شناخت کاربران خود زمان بگذارند.

بسته به اندازه شرکت، UX رایتر ممکن است با یک تیم تحقیقاتی UX همکاری کند یا خودش تحقیق کاربر را انجام دهد.

تحقیق کاربر در بسیاری از مراحل فرآیند طراحی، از ایده‌پردازی اولیه تا آزمایش نمونه اولیه و حتی پس از عرضه محصول نقش دارد. هدف این است که مشخص شود کدام قسمت‌های کپی واقعاً به کاربران کمک می‌کنند و کدام‌ تاثیر ندارند؛ همچنین نقاط دردی که می‌توان با کپی UX کاهش داد را مشخص می‌کنند.

نویسندگان UX از چندین روش تحقیقاتی برای رسیدن به تصویر کاملی از مخاطبان خود استفاده می‌کنند؛ از جمله نظرسنجی، مصاحبه، گروه‌های متمرکز، داده‌های استفاده، تست A/B و چند متغیره، نقشه‌های حرارتی (هیت مپ)، تست قابلیت استفاده با مدل‌ها و نمونه‌های اولیه و بازخورد پس از راه‌اندازی.

 1. تضمین دسترس‌پذیری

در نهایت تیم نوشتن تجربه کاربری نقش مهمی در تضمین محتوای دسترس‌پذیر دارد. کاربران ممکن است ناتوانی‌ها یا محدودیت‌های مربوط به بینایی، شنوایی، تحرک یا شناخت را تجربه کنند و نویسندگان UX باید با در نظر گرفتن این کاربران کار کنند.

روش‌های قابل دسترس کردن عبارتند از: افزودن متن جایگزین برای تصاویر، ساده نگه داشتن میکروکپی تا حد امکان، ایجاد سرفصل‌های صفحه که به ‌طور مناسب بخش‌های مختلف صفحه را برچسب‌گذاری می‌کنند و اطمینان از تضاد رنگ متن با رنگ پس‌زمینه به اندازه کافی.

نمونه ux رایتر

UX رایتینگ چه چیزی نیست؟

وقتی به مسئولیت‌های UX رایتر نگاه می‌کنید، ممکن است متوجه همپوشانی نسبتاً زیادی با سایر حرفه‌های نویسندگی و محتوا شده باشید. در حالی که مجموعه مهارت‌های یک نویسنده UX اشتراکات زیادی با نقش‌های دیگر دارد، درک تفاوت بین آنها مهم است. بیایید این مفهوم را روشن کنیم:

نوشتن UX نوشتن بازاریابی نیست. کپی بازاریابی تلاش دارد توجه افراد را جلب کند تا به آنها بفروشد. کپی رایترهای بازاریابی، کپی را برای چیزهایی خارج از محصول، مانند صفحات فرود و تبلیغات ایجاد می‌کنند. در حالی که نویسندگان UX نیز ارزش یک محصول را منتقل می‌کنند و کپی آنها درون محصول است.

نوشتن UX نوشتن فنی نیست. نوشتار فنی به جای کاربر معمولی محصول، کاربرانی که از نظر فنی باهوش‌تر هستند را هدف قرار می‌دهد. نویسندگان حوزه فناوری مستندات کاملی از برنامه‌های پیچیده ایجاد می‌کنند. این مستندات معمولاً جدا از محصول وجود دارد، مانند یک کتابچه یا وب سایت راهنما.

نوشتن UX وبلاگ نویسی نیست. وبلاگ نویسان محتوای طولانی ایجاد می‌کنند، در حالی که نویسندگان UX میکروکپی می‌نویسند.

نوشتن تجربه کاربری یک استراتژی محتوا نیست، به هر حال نه دقیقاً. با این حال، استراتژی محتوا ممکن است بخشی از کار نویسنده UX باشد؛ زیرا آنها به طراحی رابط‌ها کمک کرده و استراتژی‌هایی را در مورد چگونگی مؤثرتر کردن آن‌ها ارائه می‌کنند.

UX Writing: ایجاد صدای یک محصول

همانطور که گفته شد نوشتن UX چیزی فراتر از نوشتن است؛ میکروکپی یک محصول می‌تواند تجربه کاربر را بهبود بخشد یا آن را خراب کند، بنابراین چیزی نیست که در آخرین لحظه به تیم طراحی خود اضافه‌اش کنید.

نویسندگان اختصاصی و تیم‌های نویسندگی UX روزبه‌روز رایج‌تر می‌شوند. اگر هنوز مطمئن نیستید که چرا، سعی کنید به محصولی فکر کنید که از آن استفاده می‌کنید و کپی بسیار بدی دارد. من که نمی‌توانم!

امیدواریم با خواندن این مطلب از تکنویک به طور کامل با مفهوم UX رایتینگ، مزایای آن و نحوه اجرایی آن آشنا شده باشید.

منابع:

تیم ترجمه تکنویک

وبسایت Hubspot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *