کلمه کلیدی چیست؟

زمان مطالعه: 11 دقیقه حتی اگر آشنایی چندانی با مارکتینگ ندارید، حتماً اینجا و آنجا عبارت کلمات کلیدی را شنیده‌اید. استفاده از کلمه کلیدی یا کلید واژه مناسب باعث می‌شود بتوانید با برنامه منظم‌تری یک استراتژی محتوایی بچینید و از آن استفاده کنید. اما کلمات کلیدی چه هستند، چرا مهم هستند و چطوری می‌توانیم به خوبی از آنها استفاده

کلمه کلیدی چیست؟
زمان مطالعه: 11 دقیقه

حتی اگر آشنایی چندانی با مارکتینگ ندارید، حتماً اینجا و آنجا عبارت کلمات کلیدی را شنیده‌اید.

استفاده از کلمه کلیدی یا کلید واژه مناسب باعث می‌شود بتوانید با برنامه منظم‌تری یک استراتژی محتوایی بچینید و از آن استفاده کنید. اما کلمات کلیدی چه هستند، چرا مهم هستند و چطوری می‌توانیم به خوبی از آنها استفاده کنیم؟

در این مقاله از تکنویک قصد داریم به همه این سوالات پاسخ دهیم. پس همراه ما باشید.

تعریف کلمه کلیدی

حتماً می‌دانید که به یک استراتژی سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) برای وب سایت خود نیاز دارید. چیزی که احتمالاً ندانید این است که یکی از اجزای سازنده اصلی آن استراتژی کلمات کلیدی هستند.

کلمات کلیدی، کلمات یا عباراتی هستند که مخاطب هدف شما در اینترنت به دنبال آن می‌گردد. شما می‌خواهید وقتی این افراد، این کلمه یا عبارت را جستجو می‌کنند وب سایت شما اولین لینک در نتایج جستجو باشد. استفاده از کلمات کلیدی مناسب در یک صفحه وب یا در یک وبلاگ نشانگر نحوه نمایش شما در نتایج جستجو است.

یک کلمه کلیدی می‌تواند یک کلمه تک یا مخفف باشد (مثل SEO)، یا می‌تواند دو یا چند کلمه باشد که در یک عبارت مشترک کنار هم قرار گرفته‌اند. این نوع کلمات اغلب کلمه کلیدی دم بلند  (long-tail) نامیده می‌شوند.

بیایید فرض کنیم شما یک شرکت کاشی و سرامیک دارید که مخاطبان اصلی آن DIYers هستند (کسانی که خودشان وسایل مورد نیازشان را می‌سازند). اولین هدف شما باید ایجاد محتوای مفید بر اساس علایق مخاطبان باشد. سپس باید آن محتوا را بر اساس بهترین تکنیک‌های سئو مانند استفاده از کلمات کلیدی بهینه کنید. مثلاً ممکن است مشتریان شما «کاشی مقرون‌به‌صرفه»، «کاشی باکیفیت» یا «کاشی و سرامیک سبک مرمری» را جستجو کنند.

با این حال حواستان باشد کلمات کلیدی و عبارات جستجو را با هم اشتباه نگیرید. این دو مورد اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما دو چیز کاملاً متفاوت هستند!

عبارت جستجو کلمه یا عبارت مختصر و مفیدی است که مخاطب شما در نوار جستجو تایپ می‌کند (یا از Siri یا ChatGPT می‌پرسد). به «کاشی و سرامیک چیست»، «چگونه کاشی و سرامیک را خودم نصب کنم»، «بهترین ترکیب رنگ کاشی و سرامیک چیست» و موارد مشابه فکر کنید. کلمه کلیدی، عبارت جستجوی کاملی نیست که مخاطبان شما آن را جستجو می‌کنند. بلکه دقیقاً همان کلمه یا عبارتی است که می‌خواهید وب‌سایت شما، بدون توجه به کلمات قبل یا بعد برای آن در موتورهای جستجو رتبه‌بندی کند.

مزایای استفاده از کلمات کلیدی چیست؟

به این سوال می‌رسیم که چرا باید به استفاده از کلمات کلیدی اهمیت زیادی بدهید؟ پاسخ ساده این است که این کلمات برای وب سایت شما (و در نتیجه کسب و کارتان) مزایای بسیار زیادی دارند. برویم تعدادی از این مزایا را بررسی کنیم:

 • کلمات کلیدی ترافیک ارگانیک وب سایت را افزایش می‌دهند. با دانستن اینکه مخاطبان شما در هنگام جستجوی محصول شما از چه کلمات کلیدی استفاده می‌کنند، می‌توانید محتوای خود را با نحوه جستجوی آنها بهینه سازی کرده و مرتبط کنید. این کار باعث افزایش دید (رتبه بندی وب سایت شما) و افزایش ترافیک ارگانیک می‌شود.
 • کلمات کلیدی باعث می‌شوند در چشم بازدیدکنندگان قابل اعتمادتر به نظر برسید. هنگامی که جستجو کنندگان بر روی نتیجه جستجوی شما کلیک می‌کنند و صفحه شما اطلاعاتی را بر اساس کلمات مورد جستجوی آنها ارائه می‌دهد، فوراً اعتماد آنها به شما افزایش پیدا می‌کند. اگر می خواهید این افراد به مشتری تبدیل شوند، اعتماد بسیار مهم است.
 • کلمات کلیدی مخاطبین مناسبی برای شما به ارمغان می‌آورند. اگر ترافیک ورودی باکیفیت نباشد، ترافیک بالا اصلاً معنایی ندارد. با استفاده از کلمات کلیدی مناسب می‌توانید بازدیدکنندگان باکیفیت را با نرخ تبدیل بالاتر و در نتیجه افزایش ROI جذب کنید.
 • تحقیق در مورد کلمات کلیدی به شما ایده‌های محتوایی می‌دهد. تحقیق در مورد کلمات کلیدی که مخاطبان شما جستجو می‌کنند، به شما می‌گوید علایق آنها چیست و آیا آن محتوا را دارید یا اینکه نیاز به تولید آن دارید – گاهی اوقات به شما می‌گوید با چه قالبی باید آن را بسازید. به عنوان مثال «نحوه نصب کاشی» یک مورد خوب است که باید برای آن یک ویدیو بسازید که مراحل نصب کاشی را نشان می‌دهد. (اگر می‌خواهید واقعاً بازدیدکنندگان خود را شگفت‌زده کنید، اطلاعات را در دو قالب نوشتاری و ویدیویی به آنها بدهید تا بتوانند مناسب‌ترین آن را انتخاب کنند).
انتخاب کلمه کلیدی مناسب

چگونه مناسب‌ترین کلمات کلیدی را انتخاب کنم؟

وقتی صحبت از سئو به میان می‌آید، مسلم است که نمی‌خواهید برای هر کلمه کلیدی که دم دستتان می‌آید در گوگل رتبه بگیرید. گرفتن رتبه در کلمات کلیدی مرتبط و باکیفیت باعث می‌شود  مخاطب درست به وب سایت شما جذب شود. این مخاطبین باعث می‌شوند برند شما شناسایی شود و ترافیک ورودی افزایش پیدا کند.

خوشبختانه تحقیق و یافتن مرتبط‌ترین کلمات کلیدی که مخاطبان شما برای جستجوی محصولات و خدمات شما استفاده می‌کنند، ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

تولید کلمات کلیدی

با تولید کلمه کلیدی شروع کنید؛ در این فرایند فهرستی از کلمات کلیدی بر اساس نحوه جستجوی افراد جمع آوری می‌شود. ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارد:

 • Google Autocomplete
 • Google Related Searches
 • Google Trends
 • Google Search Console
 • وب سایت Answer the Public
 • وب سایت Ubersuggest
 • Power Thesaurus

Google Autocomplete

به عنوان یک روش رایگان و آسان برای دریافت ایده‌های کلیدواژه، Google Autocomplete ابزاری عالی برای شروع است. یک کلمه یا عبارت را در نوار جستجوی Google وارد کنید و ببینید چه پیشنهادات دیگری موقع تایپ ظاهر می‌شوند. معمولاً حدود 10 تا را می‌بینید؛ مگر اینکه اصطلاح خاصی باشد.

Google Related Searches

جستجوهای مرتبط گوگل در پایین صفحه نتایج جستجو نشان داده می‌شود. با نمایش شش تا هشت گزینه، جستجوهایی را می‌بینیم که افراد دیگر در گوگل انجام داده‌اند و مشابه عبارت‌های جستجوی وارد شده هستند.

گوگل ترندز

Google Trends

Google Trends همسایه دیواربه‌دیوار گوگل است. این سایت به شما نشان می‌دهد که مردم در سراسر جهان به دنبال چه چیزی هستند. یک کلمه کلیدی را وارد کنید و ببینید که چگونه روند آن بر اساس علاقه در طول زمان، علاقه بر اساس منطقه، موضوعات و جستارهای مرتبط تغییر می‌کند.

Google Search Console

کنسول جستجوی گوگل یک ابزار قدرتمند است که می‌تواند برای تولید کلمات کلیدی و بسیاری موارد دیگر استفاده شود. اما به منظور تولید کلمه کلیدی، باید از کنسول جستجو استفاده کنید تا ببینید چه جستجوهایی در حال حاضر ترافیک به وب سایت شما می‌آورند.

answerthepublic

Answer the Public

Answer the Public ابزاری فوق‌العاده برای یافتن آنچه مردم در مورد یک موضوع خاص جستجو می‌کنند، است. کافی است یک کلمه یا عبارت کلیدی را وارد کنید؛ این ابزار به شما می‌گوید که چه عبارات و سوالات دیگری جستجو شده است که شامل کلمه یا عبارت شما هم می‌شود؛ در کنار آن حجم جستجو، دشواری جستجو، هزینه به ازای هر کلیک و دشواری پرداختی هم به شما نشان داده می‌شود.

Ubersuggest

Ubersuggest یکی دیگر از ابزارهای رایگان تحقیق کلمات کلیدی است. کافی است عبارت جستجوی خود را وارد کنید؛ نه تنها یک نمای کلی از آمار جستجوی آن کلمه به شما ارائه می‌دهد، بلکه ایده‌های کلیدواژه‌های دیگر مرتبط با آن و ایده‌های محتوایی برای آن عبارت خاص را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

Power Thesaurus

مطمئن نیستید چه کلماتی به کلمه ایده‌آل شما مرتبط هستند؟ فرهنگ لغات . اصطلاحات قدیمی را دستکم نگیرید – فرهنگ لغات مورد علاقه ما Power Thesaurus است. کلمه یا عبارت خود را وارد کنید، Enter را بزنید و لیستی از مترادف‌ها را خواهید دید. اگر روی فلش پایین کنار هر کلمه کلیک کنید موارد بیشتری را می‌بینید. این یک روش بسیار خوب برای گسترش لیست گزینه‌های شما است.

مخاطب خود را بشناسید

مخاطب خود را بشناسید.

قدم بعدی در انتخاب کلمات کلیدی مناسب این است که مخاطبان هدف خود را بشناسید. آیا آنها طراح داخلی، سازنده، پیمانکار، صاحب خانه یا توزیع کننده هستند؟ این افراد به دنبال چه چیزی هستند که بتوانید به آنها ارائه دهید؟ ابتدا از مفاهیم بزرگتر شروع کنید (کاشی) و سپس گسترده‌تر وارد شوید (کاشی مقرون‌به‌صرفه، کاشی باکیفیت، کاشی مرمر، نصب کاشی).

نکته: البته اکثر تولیدکنندگان مصالح ساختمانی بیش از یک مخاطب هدف دارند. هنگام تحقیق در مورد کلمات کلیدی، هر بار روی یک مخاطب تمرکز کنید. با تلاش برای هدف قرار دادن افراد زیادی به یک باره خود را سردرگم نکنید.

کلمات کلیدی کم‌مصرف عبارتند از:

 • کلمات کلیدی که برای آنها در جایگاه 10+ با محتوای نامرتبط قرار می‌گیرید و فرصت ایجاد یا بهینه سازی محتوای موجود را دارید.
 • کلمات کلیدی که رقابت کمی دارند (به این معنی که نتایج/محتوای مرتبط زیادی برای آن‌ها وجود ندارد).
 • معمولاً تعداد جستجوهای کلمات کلیدی طولانی به میزان قابل توجهی کمتر است، اما همچنان برای سایت شما بسیار مرتبط هستند و رتبه گرفتن در آنها بسیار آسان‌تر است.

برای مثال «کاشی آبی مترو» یا «کاشی کف مرمری زیبا».

یکی از بهترین روش‌های یافتن کلمات کلیدی کم‌مصرف استفاده از کنسول جستجوی گوگل است. این ابزار به شما نشان می‌دهد بر اساس افرادی که از طریق جستجوی گوگل از سایت شما بازدید می‌کنند، این موتور جستجو چه عباراتی را برای وب‌سایت شما مرتبط می‌داند. می‌توانید از این اطلاعات برای بهبود محتوای موجود یا ایجاد محتوای جدید پیرامون آن کلمات کلیدی استفاده کنید (البته فقط در صورتی که فکر می‌کنید آن عبارات جستجو مرتبط هستند).

اگر می‌خواهید واقعاً کلمات کلیدی مناسبی را انتخاب کنید، به آنچه فکر می‌کنید مردم به دنبال آن هستند اکتفا نکنید. در عوض مستقیماً از خودشان بپرسید. با مشتریان قبلی و افراد مخاطب هدف خود مصاحبه کنید. ممکن است متوجه شوید که آنها تفکز متفاوتی در مورد محصولات شما دارند و در واقع به دنبال عباراتی مانند «کاشی که شبیه سنگ است»، «خرید کاشی آنلاین» یا «آیا می‌توانم کاشی را خودم نصب کنم؟» هستند.

به خاطر داشته باشید که شما همیشه راهنمای آنها هستید نه قهرمانشان. شما در پروژه آنها شریک هستید. ارائه محتوایی که به سؤالی مانند «آیا می‌توانم خودم کاشی نصب کنم؟» پاسخ می‌دهد، نه تنها به آموزش مصرف کننده می‌انجامد، بلکه فرصتی را برای آنها فراهم می‌کند تا وب سایت شما را بیشتر کشف کنند. هر چه بیشتر در سایت شما بمانند، احتمال اینکه به مشتری تبدیل شوند بیشتر می‌شود.

تمام ایده‌های کلمه کلیدی که تاکنون به آنها رسیده‌اید، در یک لیست بنویسید. پس از آن می‌توانید مرحله تحقیق را آغاز کنید.

انواع کلمه کلیدی

انواع کلمات کلیدی چیست؟

تا به اینجای کار توضیح مفصلی در مورد کلمات کلیدی و نحوه انتخاب آنها دادیم. اکنون می‌خواهیم نگاهی به انواع کلمات کلیدی بیندازیم. به طور کلی اگر بخواهیم کلمات کلیدی را بر اساس Search Volume آنها تقسیم‌بندی کنیم، می‌توانیم آنها را در سه دسته قرار دهیم:

 1. کلمات کلیدی تک‌ کلمه‌ای (Head Keyword)

این نوع از کلمات کلیدی عباراتی عموماً تک کلمه‌ای هستند که مقدار جستجوی زیادی هم دارند. کلماتی مثل موبایل، لپ‌تاپ، خانه یا کفش در این دسته قرار دارند. این نوع کلمات کلیدی معمولاً یک دسته بندی یا مفهوم خاص را نشان می‌دهند.

این کلمات به مقدار خیلی زیادی جستجو می‌شوند؛ از این رو گرفتن رتبه بالا در این کلمات کار بسیار سختی است. همچنین این کلمات بسیار عمومی هستند و کسی که آنها را جستجو می‌کند، گاهاً مشخص نیست چه هدفی دارد. مثلاً اگر کلمه لپ‌تاپ را جستجو کنند، مشخص نیست چه منظوری دارند؛ به دنبال قیمت لپ‌تاپ هستند یا می‌خواهند مشخصات یک لپ‌تاپ مناسب برنامه نویسی را ببینند.

 1. کلمات کلیدی دو یا سه کلمه‌ای (Body Keyword)

نتایجی که این نوع کلمات کلیدی به ما می‌دهند، واضح‌تر از نتایج حاصل از کلمات کلیدی Head است. اما نتیجه آنها همچنان بسیار کلی و ناواضح است. کاربرانی که از این روش برای جستجو استفاده می‌کنند اهدافشان مشخص‌تر است اما چون خودشان ایده واضحی ندارند، از موتور جستجو می‌خواهند که به آنها مواردی را پیشنهاد کند. مثلاً کلمات «گوشی آیفون»، «سفر کیش» یا «خرید خودروی قسطی» در زمره این کلمات کلیدی قرار دارند.

 1. کلمات کلیدی چهار، پنج یا شش کلمه‌ای (Long tail Keyword)

در نهایت به کلمات کلیدی Long tail می‌رسیم. این کلمات کلیدی طویل راه بسیار خوبی برای گرفتن ترافیک ارگانیک در سایت‌ها هستند چرا که رقابت در چنین کلماتی کمتر از انواع دیگر کلمات کلیدی است. این نوع کلمات معمولاً از 3 کلمه به بالا هستند و کسی که چنین کلماتی را جستجو می‌کند، دقیقاً می‌داند که به دنبال چه چیزی می‌گردد. مثلاً «دانلود نرم افزار اینستاگرام برای اندروید» و «خرید کیف زنانه برند دیوید جونز» مصداق بسیار خوبی از این نوع کلمات کلیدی هستند. جستجوی چنین کلماتی شما را به نتایج بسیار مرتبطی می‌رساند.

User Intent

انواع کلمات کلیدی بر اساس User Intent

منظور از کلمات کلیدی User Intent کلماتی است که قصد و هدف کلی کاربر از جستجوی خود را بیان می‌کنند. هر کاربر به هنگام جستجو با یک کلمه کلیدی قصد و نیت خودش را دارد: عده‌ای به دنبال خرید یک محصول یا دریافت خدمات خاص هستند، عده‌ای می‌خواهند در مورد یک موضوع خاص بیشتر بدانند و عده‌ای هم می‌خواهند وارد یک شبکه اجتماعی شوند. به هر نحو می‌توان این اهداف را در سه شکل نشان داد:

 • کلمات کلیدی Informational

جستجو کنندگان از این کلمات استفاده می‌کنند تا به اطلاعات خاصی برسند. مثلاً جستجوی روش پخت قرمه سبزی مجلسی یا بررسی آب و هوای امروز اصفهان در این دسته قرار دارند. با این روش جستجو پولی رد و بدل نمی‌شود و شخص جستجو کننده صرفاً به دنبال افزایش اطلاعات عمومی یا تخصصی خودش است.

 • کلمات کلیدی Transactional

همان طور که از نامشان پیداست، این نوع کلمات کلیدی به انجام نوعی تراکنش آنلاین اشاره دارند. یعنی این کلمات را جستجو می‌کنیم تا یک محصول فیزیکی یا خدمات اینترنتی خاص را بخریم. مثلاً کوئری خرید گوشی آیفون 14 پرومکس یا خرید دوره آموزشی وردپرس در این دسته بندی قرار می‌گیرند.

 • کلمات کلیدی Navigational

این دسته کلمه‌های کلیدی جستجو می‌شوند تا کاربر جستجو کننده را به یک وب سایت خاص هدایت کنند. معمولاً کاربر زمانی این کلمات را جستجو می‌کند که آدرس دقیق دامنه سایت مورد نظر خودش را نداند. مثلاً جستارهایی مثل توییتر، اینستاگرام یا دیجی کالا در این دسته بندی قرار دارند.

معیار انتخاب کلمه کلیدی چیست؟

این همه در مورد کلمات کلیدی صحبت کردیم اما یه چیز مهم را فراموش کردیم: چگونه باید کلمات کلیدی را انتخاب کنیم؟

در ادامه می‌خواهیم به مهم‌ترین معیارهای انتخاب کلمات کلیدی اشاره کنیم.

 1. میزان جستجو

مسلم است کلمه‌هایی که زیاد جستجو می‌شوند، مورد نیاز مخاطبین بیشتری هستند. اگر کلمات کلیدی که انتخاب می‌کنید کم جستجو شوند، رتبه گرفتن در آنها تاثیر چندانی نخواهد داشت. مقدار جستجوی یک کلمه کلیدی به موضوع آن سایت و تخصص اصلی آن بستگی دارد.

ممکن است کلمه‌ای با مثلاً 20 جستجو در ماه برای یک سایت مناسب نباشد، اما کلمه‌ای با همین مقدار جستجو برای یک سایت دیگر کاملاً ایده‌آل باشد. اما کلاً در نظر داشته باشید که کلمات کلیدی در برخی موضوعات خاص، میزان جستجوی کمی دارند.

 1. آگاهی از پرسونای مخاطبین

شناخت پرسونای مخاطب یعنی اینکه بدانید مخاطبین شما دقیقاً به دنبال چه چیزی هستند. چه موضوعاتی مورد پسند مخاطبین شماست؟ نحوه سرچ مخاطبین شما برای یک موضوع خاص چگونه است؟

مثلاً سه مخاطب وجود دارد که به دنبال مفهوم سئو هستند. یکی از آنها عبارت «سئو چیست»، دیگری «SEO چیست» و سومی «بهینه سازی موتورهای جستجو چیست» را جستجو می‌کنند. با شناخت مخاطبین خود می‌توانید برای انتخاب عبارت مناسب به عنوان کلمه کلیدی تصمیم بگیرید.

 1. رسیدن به نیت اصلی پشت جستجوی هر کلمه

گاهی اوقات فهمیدن هدف اصلی کاربر از جستجوی کلمه کار دشواری است. اما چاره کار دست گوگل است؛ چرا که گوگل می‌تواند بهتر از هر کسی بفهمد پشت هر جستجوی کاربر چه چیزی نهفته است. کاربران طی سال‌های طولانی با رفتار خود به گوگل نشان داده‌اند که هدفشان از جستجوی یک کلمه دقیقاً چیست.

مثلاً شما لپ‌تاپ HP را جستجو می‌کنید. با این حال قیمت و خرید لپ‌تاپ HP هم به شما نشان داده می‌شود. این صفحات را برای این کلمات هم بهینه کنید.

اهمیت کلمه کلیدی در سئو

اهمیت کلمه کلیدی در سئو چیست؟

کلمات کلیدی در اصل رابطی میان افراد، موتورهای جستجو و وب سایت شما هستند. وقتی کسی کلمات کلیدی مشخصی را در گوگل جستجو می‌کند، سایت شما ممکن است به کاربر نشان داده شده و کاربران وارد سایت شما شوند.

وقتی محتوای صفحات خود را برای کلمات و عباراتی که افراد جستجو می‌کنند بهینه می‌کنید، وب‌سایت شما در آن کلمه کلیدی به رتبه بالاتری می‌رسد. مسلم است که رتبه بالاتر در SERP ترافیک بیشتری را به سوی وب‌سایت شما هدایت می‌کند.

شکی نیست که کلمات کلیدی در سئو تاثیر شگرفی دارند؛ اما گوگل و الگوریتم‌های آن تنها دلایلی نیستند که ما از کلمات کلیدی استفاده می‌کنیم. مهم‌تر از آن کاربر است. چیزی که باید همواره روی آن تمرکز داشته باشید کاربر است: این کاربران می‌توانند بازدیدکنندگان سایت یا حتی مشتریان بالقوه شما باشند. با بهینه‌سازی درست روی کلمات کلیدی مناسب کاربران را به سایت خود جذب کنید.

یکی دیگر از دلایل اهمیت کلمات کلیدی این است که می‌توانند در بازاریابی به شما کمک کنند. اگر قصد دارید بودجه‌ مشخصی برای تبلیغات در نظر بگیرید، کافی است در تبلیغات کلیکی یا پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) بر روی یک سری کلمه کلیدی خاص تمرکز کنید. این روشی است که گوگل ادز با آن کار می‌کند؛ تبلیغ‌کننده در ازای پرداخت یک مبلغ مشخص در یک تعداد کلمه کلیدی خاص، به جایگاهی در ابتدای صفحه نتایج می‌رسد.

به همین دلیل است که تحقیق کلمات کلیدی که افراد جستجو کرده و مناسب کسب و کار شما هستند، نخستین مرحله سئو سایت است. در واقع سئو سایت بدون در نظر گرفتن تحقیق کلمات کلیدی امکان پذیر نیست.

نتیجه‌گیری

در مقاله پیش رو به بررسی کامل مبحث کلمات کلیدی پرداختیم. در آغاز تعریفی از کلمات کلیدی ارائه دادیم. سپس از مزایای کلمات کلیدی گفتیم. گفتیم چگونه می‌شود کلمه کلیدی مناسب را انتخاب کرد. با انواع کلمات کلیدی آشنا شدیم. معیارهای انتخاب کلمه کلیدی مناسب را برشمردیم و از اهمیت کلمات کلیدی در سئو گفتیم. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

ما در مجموعه تکنویک در کنار شما هستیم تا انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ اعم از سئو سایت‌های شرکتی و فروشگاهی را به شما عرضه کنیم. در صورت نیاز به خدمات می‌توانید با کارشناسان سئو ما در تماس باشید یا فرم را پر کنید تا ما در اسرع وقت با شما تماس بگیریم. همچنین می‌توانید برای مشاهده پلن‌های سئو تکنویک این لینک را ببینید.

منابع:

دانش متخصصین تکنویک

وبسایت Venveo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *