سئو کلاه سفید چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه فیلم‌های وسترن هفت تیرکشی یادتان هست؟ اینکه چطور شخصیت خوب داستان کلاه سفید به سر داشت و شخصیت منفی کلاه سیاه پوشیده بود؟ این داستان به دنیای سئو هم راه پیدا کرده و ما اصطلاحات سئو کلاه سفید و کلاه سیاه داریم. در حقیقت این راهی برای تشخیص وب مسترهای مبادی قانون از کسانی است

سئو کلاه سفید چیست؟
زمان مطالعه: 8 دقیقه

فیلم‌های وسترن هفت تیرکشی یادتان هست؟ اینکه چطور شخصیت خوب داستان کلاه سفید به سر داشت و شخصیت منفی کلاه سیاه پوشیده بود؟ این داستان به دنیای سئو هم راه پیدا کرده و ما اصطلاحات سئو کلاه سفید و کلاه سیاه داریم. در حقیقت این راهی برای تشخیص وب مسترهای مبادی قانون از کسانی است که قصد دور زدن آن را دارند. اما سئو کلاه سفید چیست؟

تمام فعالیت‌ها و تکنیک‌های سئو که کاملاً مطابق چارچوب‌های گوگل انجام می‌شوند، همان سئو کلاه سفید هستند. پیروی از آنها ترافیک ارگانیک و طبیعی به سایت شما می‌آورد و به بهبود رتبه سئو سایت شما می‌انجامد.

در واقع با این تکنیک سئو شما بدون هر گونه فعالیت متقلبانه و مخرب، به رشد سئو سایت کمک می‌کنید. حالا در ادامه همراه تکنویک باشید تا موارد بیشتری در مورد سئو کلاه سفید را بررسی کنیم.

تفاوت سئو کلاه سفید با سیاه

این دو نوع سئو از جنبه‌های بسیار با هم تفاوت دارند. معمولاً افرادی به سراغ سئو کلاه سیاه می‌روند که زمان زیادی ندارند یا عجله دارند. این افراد ترجیح می‌دهند به جای صبر کردن برای نتیجه دادن تکنیک‌های کلاه سفید، سایت‌شان هر چه سریع‌تر به صفحه اول گوگل برود.

این افراد معمولاً به روش‌هایی مثل تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی، ایجاد تعداد زیادی لینک، انتشار محتوای انبوه و بی‌کیفیت و موارد مشابه متوسل می‌شوند. اقداماتی که نتیجه‌شان در درازمدت ایندکس نشدن و جریمه است!

در سئو کلاه سفید هیچ یک از این کارها را انجام نمی‌دهیم. همه چیز به کمک استراتژی و تکنیک‌های درست پیش می‌رود تا سایت در مدت زمان معقول به صفحه اول جستجوی گوگل برود.

سئو کلاه سفید عمدتاً با اقداماتی مثل استفاده درست و بجا از کلمات کلیدی، استفاده مناسب از متا تگ‌ها برای دریافت بک لینک خوب و نوشتن محتوای باکیفیت شناخته می‌شود. معمولاً افرادی به سراغ سئو کلاه سفید می‌روند که در پی یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای سایت خود هستند.

یکی از چیزهایی که متاسفانه در ایران میان طراحان وب سایت‌ و حتی برخی از متخصصین سئو باب شده، این است که گمان می‌کنند سئو کلاه سیاه روش ارزانی است. با اینکه ممکن است در ابتدا اینطور به نظر بیاید، ضرری که سئو کلاه سیاه در درازمدت به سایت شما می‌زند، هزینه خیلی بیشتری روی دست شما می‌گذارد. این نکته را از یاد نبرید.

برای خواندن مقاله سئو چیست کلیک کنید.

اهمیت سئو کلاه سفید

چرا سئو کلاه سفید اهمیت دارد؟

بر طبق جدیدترین آمار در هر دقیقه 175 وب سایت جدید به دنیای اینترنت اضافه می‌شود! این نشان می‌دهد که روز‌به‌روز دارد به رقبای شما اضافه می‌شود. خیلی از این رقبا واقعاً قدر هستند و استراتژی رقابتی واقعاً خوبی هم دارند. با توجه به زمینه فعالیت شما، ممکن است چندین سال زمان ببرد تا با تکنیک‌های سئو کلاه سفید به آن نتیجه‌ای که باید برسید.

اما این زمان طولانی واقعاً ارزشش را دارد؛ چون نتایجی که با سئو کلاه سفید به دست می‌آید اغلب ماندگار است و با رعایت اصول حرفه‌ای سئو، تا مدت‌ها در صفحه اول خواهید ماند. اگر هدف شما یک کسب و کار بزرگ و ماندگار است، از همان اول کار تمرکزتان را بر سئو کلاه سفید و خاکستری بگذارید.

یکی از نکات قابل توجه در اهمیت سئو کلاه سفید، محتوای وب سایت شماست. از دید گوگل محتوا پادشاه است؛ از این رو عاشق محتوای باکیفیت و دست اول است! با انتشار محتوای باکیفیت و خواندنی به گوگل نشان دهید سایت شما لایق رسیدن به رتبه‌های برتر است! قدرت محتوا را از یاد نبرید.

آیا همیشه باید از کلاه سفید استفاده کرد؟

وقتی بچه بودیم همیشه به ما می‌گفتند عجله کار شیطان است! شاید بخندید اما در سئو هم همین طور است! البته در سئو هم عجله کار بدی است و هم صبر زیاد!

وقتی مطابق قوانین گوگل عمل می‌کنید و پیرو سئو کلاه سفید هستید، گوگل هم با شما مهربان است و جریمه‌تان نمی‌کند.

اما اگر در عجله باشید و بخواهید به روش‌های نه چندان اخلاقی به رتبه‌های بالای گوگل برسید، گوگل با شما رفتار جالبی نخواهد کرد! بعد از مدتی خواهید دید که گوگل شما را از صفحه جستجو محو کرده است.

اگر چه با تکنیک‌های سئو کلاه سفید شاید تا قیام قیامت طول بکشد به آن رتبه دلخواهتان برسید، اما برای سایت‌های نوپا چاره دیگری ندارید! در نهایت اگر بخواهید به روند کار سرعت بیشتری ببخشید، استفاده از سئو کلاه خاکستری را هم پیشنهاد می‌کنیم که چیزی مابین کلاه سفید و کلاه سیاه است.

چیزی که اینجا واقعاً مهم است، این است که به هیچ عنوان تکنیک‌های کلاه سیاه را توصیه نمی‌کنیم!

سئو کلاه سفید چیست؟

مزایای سئو کلاه سفید

مزایا و معایب سئو کلاه سفید را می‌توان از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار داد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایای آن اشاره می‌کنیم:

 • کیفیت محتوا

با رعایت تکنیک‌های سئو کلاه سفید، کیفیت محتوا آن‌قدر خوب و باارزش است که کاملاً نیاز کاربر را مرتفع می‌کند. در حقیقت این محتوا به قصد کاربران و با هدف آموزش، اطلاع‌رسانی یا صرفاً سرگرمی آنها تولید شده است. چنین محتوایی به رتبه خوبی هم می‌رسد؛ چرا که مفید و مرتبط است. همچنین کاملاً بهینه سازی شده تا برای کاربران به راحتی در دسترس باشد.

 • لینک سازی

وقتی سایتی محتوای مفید و ارزشمند دارد، بدون هیچ کار خاصی مورد توجه قرار می‌گیرد. یعنی سایت‌های دیگر با مشاهده محتوای خوب آن، شروع به لینک‌دهی به آن می‌کنند. چنین لینک سازی نه تنها ناقص دستور‌العمل‌های گوگل نیست که کاملاً در خط آنها قرار دارد.

با وجود این مزایا، سئو کلاه سفید معایبی هم دارد. 

معایب سئو کلاه سفید

 • زمان طولانی به نتیجه رسیدن: روی آوردن به سئو کلاه سفید شاید خطر جریمه شدن را به همراه نداشته باشد، اما آنقدر طول می‌کشد که گاهی با خودمان می‌گوییم ارزشش را ندارد! هر چه باشد ما یک کسب و کار را به قصد سوددهی شروع می‌کنیم و اگر قرار باشد برای دیده شدن سال‌ها صبر کنیم، پس فایده این همه تلاش چیست؟
 • همچنین تکنیک‌های سئو کلاه سفید ممکن است گاهی جواب ندهد! آیا واقعاً فکر می‌کنید همه سایت‌ها برای رتبه گرفتن از این تکنیک‌ها استفاده می‌کنند؟ اگر اینطور بود که فضای اینترنت گلستان می‌شد! به ویژه اگر در صنعتی فعال هستید که رقبای بسیار دارد، شاید تاب مقاومت در برابر کسانی که رو به سئو کلاه سیاه می‌آورند را نداشته باشید.

در چنین شرایطی شاید در نهایت به این فکر برسید که ریسک برخی ترفندهای سئو کلاه سیاه مثل خرید بک لینک را بپذیرید. در این شرایط و با کمی ریسک‌پذیری، می‌توانید از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری بهره بگیرید. البته که اگر گوگل متوجه فعالیت لب مرزی از سوی شما شود، شاید در آینده جریمه‌تان کند.

تکنیک‌های سئو کلاه سفید

تکنیک‌هایی که در سئو کلاه سفید به کار می‌رود چیز جز همان قواعد و اصول درخواستی گوگل از شما نیست. کاربران زیادی در سراسر دنیا از همین تکنیک‌ها برای رسیدن به SERP استفاده می‌کنند. برویم تا برخی از مهم‌ترین این موارد را بررسی کنیم:

 1. محتوای ارزشمند

اولین و مهم‌ترین کاری که باید در سئو کلاه سفید بکنید، تولید محتوای باکیفیت و ارزشمند است. با داشتن محتوای مفید و باکیفیت برای کاربران خود، از رضایت آنها اطمینان حاصل کنید.

استاندارد بودن محتوا به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. برای تولید محتوا باید استراتژی درست داشت و با برنامه پیش رفت. محتوای متنی طولانی و حتی تا 2000 کلمه به شرط کیفیت خوب، به بازدید خوبی هم می‌رسد. یک عنوان خواندنی و جلب توجه کننده هم لازمه کار است!

سعی کنید لا‌به‌لای پارگراف‌ها از تصاویر جذاب و چشم‌گیر استفاده کنید؛ تا هم چشم مخاطب خسته نشود و هم جذابیت بصری لازمه را داشته باشید. گذاشتن ویدیو هم خالی از لطف نیست. ویدیوهای کوتاه و مرتبط یا ویدیوی معرفی محصول کاملاً مناسب این قسمت هستند.

این مسئله در Time on Site کاربر که مرتبط با سئو سایت است، اثر خوبی می‌گذارد. همچنین حواستان باشد تعداد خطوط هر پاراگراف هم خیلی طولانی نشود و به اندازه کافی تیتر در متن داشته باشید.

قرار دادن فایل قابل دانلود هم واقعاً ایده خوبی است. خواه می‌تواند خلاصه مقاله به صورت PDF یا پادکست باشد.

در نهایت حتماً باید زمانی برای آپدیت محتوایی هر مقاله در نظر بگیرید. معمولاً بعد از 20 روز تا یک ماه زمان مناسبی است. محتوای تولیدی با هدف جلب نظر کاربر نوشته می‌شود نه موتوز جستجو! دقت کنید.

سئو کلاه سفید چیست؟
 1. موبایل فرندلی بودن

اصول مهم سئو کلاه سفید به ما می‌گوید اگر تا به حال به فکر بهینه سازی صفحات وب سایت خود برای موبایل نیوفتادید، بجنبید! در سال 2016 برای نخستین بار گوگل رسماً تاکید خود بر اهمیت بهینه بودن سایت‌ها برای موبایل را نشان داد. آن قدر که حتی برایش الگوریتم هم منتشر کرد!

موبایل فرندلی بودن یعنی اینکه کاربران بتوانند همان تجربه‌ای را که از تماشای آن وب سایت در دسکتاپ دارند، روی گوشی هم داشته باشند. به مرور زمان تعداد کاربران تلفن‌های همراه بیشتر شد و اهمیت درست دیده شدن محتوا، بیشتر به چشم آمد.

 1. بهبود تجربه کاربری

یکی دیگر از برتری‌های سئو کلاه سفید نسبت به کلاه سیاه، توجه آن به بهبود وضعیت تجربه کاربری (UX) است. با ابزارهای گوناگون گوگل می‌توان فهمید یک وب سایت تا چه حد توانسته برای کاربرانش تجربه کاربری مناسب ایجاد کند.

تا چند سال پیش، نرخ پرش (Bounce Rate) سایت آن عاملی بود که مشخص می‌کرد کاربر تجربه خوب یا بدی از کار کردن با یک سایت دارد. البته بعدها معلوم شد Bounce Rate عامل چندان قابل اطمینانی برای بررسی تجربه کاربر نیست. چرا که او هنوز آنقدر با وب سایت کار نکرده و آشنایی ندارد.

این روزها بهبود UX ساده‌تر از قبل شده است؛ به ویژه اگر از وب سایت‌های وردپرسی استفاده می‌کنید.

 1. رضایتمندی از هدف جستجو

ما در سئو هر کاری می‌کنیم تا رضایت کاربر را جلب کنیم. گوگل هم تمام الگوریتم‌ها و سخت‌گیری‌های خودش را فقط برای رفاه حال کاربران به کار می‌بندد.

پیش از هر چیز باید بدانید User Intent یا هدف کاربر چیست. مسلماً اگر بدانید کاربران چرا به سراغ سایت شما می‌آیند و بیشتر دوست دارند چه مطالبی را ببینند، عملکرد خود را با خواسته آنها منطبق کرده و رضایتمندی حداکثری برایشان به ارمغان می‌آورید.

 1. اجرای اصولی سئو داخلی و تکنیکال

در زمره تکنیک‌های سئو کلاه سفید رعایت اصول سئو داخلی و تکنیکال نیز دیده می‌شود. رعایت اصولی مانند یافتن کلمات کلیدی مناسب، استفاده از عناوین و توضیحات خوب، متا تگ‌های خوب برای سئوسازی، لینک سازی داخلی و موارد مشابه برای سئو داخلی اهمیت زیادی دارد.

مواردی مثل توجه به سرعت سایت، پتانسیل خزنده‌های گوگل، کاهش تعداد لینک‌ها شکسته و مشکل دار سایت، کم کردن تعداد صفحات تکراری، توجه به امنیت سایت و دیگر موارد هم از چیزهایی هستند که باید در سئو فنی (تکنیکال) حتماً بررسی شوند.

بک لینک معتبر
 1. دریافت بک لینک معتبر

سئو کلاه سفید تمام تلاش خود را به کار می‌بندد تا لینک‌هایی که برای سایت شما تولید می‌کند، باارزش و مفید باشند.

گوگل به هر بک لینک به چشم یک پاسخ مثبت نگاه می‌کند. هر چه تعداد این پاسخ‌های مثبت در یک سایت بیشتر باشد، اعتبار آن بیشتر است و می‌تواند لایق یک رتبه خوب در گوگل باشد. با این حال مبدأ این لینک‌ها هم اهمیت دارد. دریفات بک لینک از طریق شبکه‌های اجتماعی، رپورتاژ، پست مهمان و وبلاگ، شانس شما برای دیده شدن را افزایش می‌دهد و به بهبود رتبه سئو می‌انجامد.

11 روش گرفتن بک لینک خوب

 1. تمرکز بر بازاریابی محتوایی

Content Marketing یا بازاریابی محتوا یکی دیگر از عوامل موثر در رتبه بندی وب سایت‌ها است. تکنیک‌های سئو کلاه سفید به شما کمک می‌کند به محتوای سایت خود ارزش و اعتبار لازم را بدهید.

سئو کلاه سفید می‌گوید شما باید بهترین مطلب را برای مناسب‌ترین مخاطب منتشر کنید. بازاریابی محتوا از روش‌های مختلفی از جمله اشتراک گذاری از طریق شبکه‌های اجتماعی، انتشار مقالات در وب سایت‌های معتبر و سایر انجام می‌شود.

با تولید محتوای باکیفیت شروع کنید و روند انتشار محتوا را به صورت منظم در سایت و شبکه‌های اجتماعی حفظ کنید. در زمینه‌هایی تولید محتوا کنید که اطلاعات کاملی در موردشان دارید و سعی کنید خوب با مخاطبین ارتباط بگیرید.

 یک بازاریابی محتوایی خوب به طور کلی به دنبال ایجاد روابط دوستانه با کاربران است؛ چرا که این دسته از مخاطبین مدت زیادی در کنار برند شما خواهند ماند و مشتریان دائمی هستند.

 1. تحقیق درست کلمات کلیدی

قبل از اقدام به هر کاری لازم است بدانید کلمه کلیدی چیست و در مورد کلمات کلیدی تحقیقات کاملی انجام دهید. Keyword Research فرایندی است که طی آن ما به تحقیق در مورد کلمات پرطرفدار جستجو شده توسط کاربران در گوگل می‌پردازیم. در نهایت با استفاده از کلمات کلیدی به دست آمده و با یک استراتژی معین برای تولید محتوا در وب سایت استفاده می‌شود تا سایت را به رتبه‌های بالای گوگل برسانیم.

می‌توانید با استفاده از ابزارهای رایگان یا پولی بر روی تعدادی از اصلی‌ترین کلمات کلیدی حوزه خود تمرکز کرده و سایر عبارات مرتبط با آنها را استخراج کنید. در نهایت از آنها در تولید محتوای خود بهره بگیرید.

 1. مطلع بودن از آپدیت الگوریتم‌های گوگل

سعی کنید در جریان اخبار تغییرات الگوریتم‌های گوگل و آپدیت‌های آنها باشید. با هر آپدیت، قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدیدتری به این الگوریتم‌ها اضافه می‌شود که در سئو سایت و همچنین تکنیک‌های سئو کلاه سفید تاثیر می‌گذارد.

اگر می‌خواهید با الگوریتم‌های گوگل بیشتر آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.

امیدواریم خواندن این مقاله به شما کمک کرده باشد تا حد زیادی با سئو کلاه سفید آشنا شوید. چنانچه به دنبال خدمات و مشاوره سئو هستید، می‌توانید با کارشناسان ما در تکنویک تماس بگیرید. ما شما را راهنمایی می‌کنیم تا بهترین پلن سئو مناسب با نوع کسب و کارتان را انتخاب کنید. می‌توانید برای مشاهده پلن‌های سئو کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *